В умовах повномасштабної війни підтримка Збройних Сил України стала одним із головних пріоритетів для кожної територіальної громади. Останнім часом з’явилися спроби оцінити цей внесок лише за одним показником – відсотком прямих видатків з місцевого бюджету на оборону. На жаль, такий підхід не відображає реального внеску громад в обороноздатність держави.
Про це пише Четверта студія з посиланням на Дрогобицьку міську раду.
До прикладу, за одинадцять місяців 2024 року Дрогобицька громада забезпечила надходження загального ПДФО до державного бюджету на суму понад 115 мільйонів гривень, військового збору на суму понад 45 мільйонів гривень та низки інших податків. Ці кошти є прямим результатом роботи наших підприємств, підприємців та всіх працівників громади. “Силове” ПДФО, яке надходить у Держбюджет з території Дрогобицької громади за 2024 рік складає понад 420 млн грн.
Як зазначають провідні економічні експерти, саме податки є основним джерелом фінансування оборони й безпеки. Так як міжнародна допомога спрямовується переважно на соціальні видатки, то військові потреби держава покриває за рахунок внутрішніх надходжень – більша частина яких надходить у вигляді податків від територіальних громад.
Попри те, що військове ПДФО було вилучене з місцевих бюджетів та скероване до держбюджету, далеко не всі кошти були використані за призначенням. Лише близько половини коштів було скеровано на прямі військові потреби. Місцеві громади, в свою чергу, втратили значні фінансові ресурси, однак продовжують отримувати запити від військових підрозділів про допомогу.
Зважаючи на це, у Дрогобицькій міській раді розробили комплексну систему оцінювання внеску громад у підтримку ЗСУ. Відтак сесія Дрогобицької міської ради скерувала звернення до ЛОВА з закликом до справедливої оцінки внеску громад, враховуючи всі форми підтримки.
Відповідне звернення було підтримане більшістю голосів під час ІІ пленарного засідання 57-ї сесії Дрогобицької міської ради.
Напрацьована методологія враховує:
– Податкові надходження до державного бюджету
– Прямі видатки з місцевого бюджету
– Створення умов для роботи оборонних підприємств
– Підтримку через громадський сектор
Система оцінювання враховує розмір громад, їх тип та фінансову спроможність. Адже некоректно порівнювати невелику сільську громаду з потужним обласним центром чи громадою, де розташовані великі промислові підприємства. Такий підхід демонструє реальну картину підтримки армії територіальними громадами.
Більше того, наша громада створила сприятливі умови для розміщення релокованих підприємств, багато з яких виконують оборонні замовлення. З початку 2022 року на територію Дрогобицької громади перевезли свої виробничі потужності 18 підприємств. Половина з них змогла повернутись додому, оскільки стабілізувалась ситуація, однак ще 9 продовжують свою роботу у Дрогобицькій громаді. Релокація підприємств до нашої громади не лише надає суттєві економічні вигоди, але й сприяє комплексному розвитку громади на різних рівнях, забезпечуючи суспільну стабільність, створення нових робочих місць, залучення інвестицій, поліпшення інфраструктури, зростання податкових надходжень, є стимулом для розвитку малого та середнього бізнесу. Також в громаді активно працює волонтерський сектор, який регулярно забезпечує підтримку ЗСУ.
“Закликаємо оцінювати внесок громад комплексно, враховуючи всі форми підтримки. Адже наше спільне завдання – не змагатися у відсотках, а забезпечити максимально ефективну підтримку Збройних Сил України через усі доступні механізми. Запрошуємо всі громади до обговорення запропонованої методології та спільної роботи над її вдосконаленням”, – йдеться у тексті звернення.
З детальним описом методології можна ознайомитися за посиланням.
Оцінка-підтримки-ЗСУ-територіальними-громадами
Статистика