Міністр охорони здоров’я Максим Степанов вважає, що Україні може допомогти у боротьбі з поширенням коронавірусу жорсткий карантин вихідного дня: це коли не будуть працювати ТРЦ, театри, кафе, загалом, всі розваги. Такий карантин, каже він, можуть запровадити вже наступного тижня. Глава уряду Шмигаль обережно уточнює – рішення щодо наступного тижня ще не прийнято, все поки на стадії обговорення.
Як пише «Четверта студія», про це – у публікації depo.ua.
Пояснюємо, чому це рішення буде схоже на локдаун, пережитий нами цією весною і за настроєм, і за наслідками.
Що таке карантин вихідного дня? Це коли працюють тільки найнеобхідніші об’єкти інфраструктури – пошта, аптеки, продуктові магазини, громадський транспорт і не працюють театри, кінотеатри, ТРЦ, ресторани, кав’ярні. Тобто виходити з дому можна, але піти по суті у вихідний нема куди. Владі видається, що таким чином буде обмежено розповсюдження корона вірусної хвороби, адже всі громадяни будуть “менше шастать”.
Насправді коронавірусна хвороба розповсюджуватиметься з не меншою активністю, тому що:
Ввечері у п’ятницю всі хлинуть в магазини за харчами на вихідні. Продуктові не закриватимуть, але це вже в нас в крові – в будь-якій незрозумілій ситуації мершій на закупи. Та й все одно же нема сенсу кудись виходити, тож всі два дні можна сидіти дома і багато їсти. І пити. Переповнені магазини, черги, маски на підборідді – звісно, коронавірус по п’ятницях нікого не атакуватиме. Почекає до суботи.
Враховуючи, що кафе, кінотеатри і ТРЦ, перукарні і манікюрні салони будуть закриті, багато хто з тих, хто запланував похід туди на вихідні, перенесе його на вечір п’ятниці. Хтось справді вважає, що ці місця, перед якими постала перспектива простояти закритими увесь вікенд, когось не пустять серед тижня заради дотримання карантинних норм?
В більшості магазинів, які на вихідні не закриються, відвідувачів буде з надлишком. Адже погода в листопаді не сприяє довгим прогулянкам і хочеться кудись зайти зігрітися.
І це тільки перший можливий негативний наслідок цього геніального рішення про карантинні вихідні. Другий – економічний. Кафе, ресторани, магазини, торговельні центри, кінотеатри у вихідні отримують левову частку виручки, якої їх держава рішенням про дводенний локдаун позбавляє. При цьому які карантинні пом’якшення на цей випадок запропоновані бізнесу, котрий ще не оговтався від весняного локдауну? Ніякі?
Якщо карантин вихідного дня затягнеться на кілька місяців, закриється ще купа магазинів і кафе, власники поринуть у борги, а працівники стануть безробітними.
Третій – психологічний. Жителі міст чекають на вихідні, щоб добряче відпочити і розважитися. Для багатьох це значить не сидіти два дні вдома, а гуляти, ходити в кафе і на шопінг, відвідувати вистави, водити дітей на атракціони і на мультики. А влада їм так би мовити каже – працювати ми вам дозволяємо, а розважатися – зась. З великою долею вірогідності багато хто це так і зрозуміє. Про який робочий настрій можна казати, якщо людина не відпочиває так, як їй хочеться? Особливо якщо стане відомо, що для обраних так і працюють які-небуть “велюри”.
При цьому заради чого всі ці жорсткі дводенні обмеження – не зрозуміло, адже в понеділок всі все одно сядуть на переповнену електричку, в забиту маршрутку і вагон метро і поїдуть на роботу (в кого вона ще є). А після роботи – в ТРЦ, кафе і кіно.
“Якщо ми говоримо про карантин “вихідного дня”, то ми розуміємо, що не можемо, як решта країн, ввести повний локдаун на 3-4 тижні, тому йдеться про обмеження в вихідні дні”, – пояснює Степанов.
Це дуже нагадує весняний локдаун – спочатку карантин через, припустімо, турботу про людей, через що полягла економіка. А потім – зняття жорстких карантинних обмежень через турботу про економіку, через що Україна б’є антирекорди по смертності. Адже часткове зняття карантинних обмежень в реальності перетворилося на майже повне їхнє ігнорування майже всіма.
Схоже, що українській владі все ніяк не втямки, що би такого придумати, аби коронавірус не зашкодив… її рейтингу. Тому ми бачимо, з одного боку, намагання зробити щось, а з іншого – відсутність бачення того, що саме і до чого воно призведе.
Коли необхідний системний підхід, ну хоча б слідкування за дотриманням вже введених карантинних обмежень, Рада тільки зараз ввела штрафи за відсутність масок. Щоправда, він складає від 10 до 15 неоподаткованих мінімумів, тобто від 170 до 225 гривень. Особливо це страшна кара для народних депутатів, які сидять на пленарних засіданнях із відкритими обличчями. Президент Зеленський теж в тренді і з встромленим з маски носом спілкується з військовими в ООС. Це дрібниці, але коли влада не виконує своїх же правил, як вона може вимагати сумлінності від громадян.
Статистика тим часом стає все страшнішою. Таке враження, що боротьба нашої влади з коронавірусом саме йому аж ніяк не зашкодила.