Новини

ФОПи в Україні постали перед дилемою: виживати чи їхати на заробітки за кордон

Влада переклала фінансовий тягар, зумовлений жорстким локдауном навесні, на підприємців. ФОПи, часто собі в мінус, намагалися зберегти робочі місця і виплачувати заробітну плату найманим працівникам, адже підтримка з часткового безробіття від держави досить мала, щоб прогодувати родину.

Про це у Фейсбуці повідомила народний депутат Ніна Южаніна, пише Четверта студія.

“Отже, вчора я повернулася із дводенної поїздки до Львова. Дуже довго спілкувалася з тамтешніми підприємцями — платниками єдиного податку. Проблеми в них такі ж, як і в усіх ФОПів по Україні. Вірніше, дилема — пробувати вижити чи закриватися і їхати «в пошуках кращої долі» на заробітки за кордон. Про це вони говорять відверто і в мене навіть не виникло сумнівів щодо саме такого розвитку подій”, – пише Южаніна.

Вона додає, що підприємці дуже просили, щоб з ними зустрічалися і чули, скільки їм за місяць доводиться витрачати на податки, послуги (оренда, тепло, електроенергія та інші комунальні послуги). Багато хто відразу складає кошторис витрат для того, щоб продемонструвати, що створення робочого місця для них вартує великих коштів. Зі сльозами на очах вони запитували: за що така зневага держави до них?. І при цьому наголошували, що Г — це не держава, держава — це люди.

“Здається, з Києва влада, представники якої відверто глузують над мікробізнесом і хизуються уявною «битвою з тінню», не бачить очевидного. Вона (влада) переклала фінансовий тягар, зумовлений жорстким локдауном навесні, на підприємців. ФОПи, часто собі в мінус, намагалися зберегти робочі місця і виплачувати заробітну плату найманим працівникам, адже підтримка з часткового безробіття від держави досить мала, щоб прогодувати родину. Тепер підприємцям вигадали «карантин вихідного дня». І вони знову несуть втрати, а в уряді говорять, що будуть їх підтримувати. Обіцяють підтримати потім колись, а локдаун на вихідні запровадили вже! При цьому не факт, що цей локдаун останній і що він триватиме лише три тижні”, – зазначає Южаніна.

Вона додає: “А натомість що? Надворі вже середина листопада і з 1 січня 2021 року значна частина підприємців будуть змушені використовувати касові апарати, витрачатися на їх придбання та обслуговування (ну, давайте не лукавити про безкоштовні програмні РРО в невеликому місті, де банально немає Інтернету) вести облік товарів і так далі.
Така собі акція для дрібного бізнесу 2 в 1: мотузка + мило. Після проваленого голосування в залі Верховної Ради проекту закону №4313 про відтермінування РРО на рік вчора ввечері став відомий текст підготовленого паном Г доопрацьованого варіанту цього проекту закону. А в цей час, до речі, підприємці, сподіваючись на порозуміння з владою, запропонували свій варіант проекту”, – зазначає нардеп.

“Коротко, що пропонує Г: змінити текст №4313 на всі норми із законопроекту №2645-д, який не підтримувався і не підтримується підприємцями і вкрай небезпечним для них.

Завтра підприємці знов виходять під Верховну Раду і мають намір стояти там до кінця.

На так звані напівміри щодо РРО більше не погоджуються. Єдиний прийнятний варіант:

🔸 прив’язка річних обсягів доходу спрощенців до розмірів мінімальних заробітних плат (щоб вони змінювалися динамічно, а не переглядалися раз на кілька років і тільки після податкових майданів);

🔸 обов’язкове застосування РРО не з 1 млн грн, як зараз, а з еквіваленту 820 мінімальних зарплат (гадаю, 4 млн грн – цілком адекватна для нинішніх реалій цифра);

🔸 рівні умови при реалізації всіх товарів і послуг ФОПами, у тому числі технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, а також лікарських засобів та виробів медичного призначення.

“Особисто я і колеги по фракції Європейська Солідарність будемо наполягати на ухваленні такої редакції закону, яка враховує передусім точку зору мікробізнесу, і закликаю до цього всіх народних депутатів. Проблему потрібно долати, і то – негайно! Принагідно поділюся власною практикою. Перш ніж переглядати ставки податків чи встановлювати певні обмеження для різних категорій платників чи цілих галузей економіки, потрібно радитися з їх представниками, а не вирішувати їх долю всліпу. Особливо зараз, у такий непростий час”, – підсумувала нардеп.

Отже, вчора я повернулася із дводенної поїздки до Львова.
Дуже довго спілкувалася з тамтешніми підприємцями — платниками…

Опубліковано Ніною Южаніною Неділя, 15 листопада 2020 р.

Коментарі

Олег Довганик