Кандидат в президенти Володимир Зеленський влаштував справжнє шоу в програмі “Право на владу” на “1+1”. Він продемонстрував команду експертів, але не зміг відповісти на елементарні питання компетентно. Про це пише ДЕПО.
Шоу одного актора в четвер увечері на “1+1” перетворилося на масовку. Володимир Зеленський вирішив вразити глядачів і привів із собою цілий натовп – команду експертів, з якою збирається прийти до Адміністрації президента, коли переможе на виборах. Серед 20 прізвищ людей є одіозні та відомі фігури. Окрім вже розкручених Олександра Данилюка (відповідатиме за міжнародні відносини), Дмитра Разумкова (питання внутрішньої політики) та Руслана Рябошапки (правоохоронна система та антикорупційна політика) в студії був помічений відомий лікар Євген Комаровський, якому дістанеться медицина, а також експерт з оборонки Іван Апаршин, що перебіг від Анатолія Гриценка. Кожен з команди Зеленського отримав ефірний час для короткої презентації реформ та ідей. Люди почули думки з різних областей: від діджиталізації до нової школи, від електронних судів та уряду, до реформ, в тому числі і в армії, які вже були зроблені Порошенком. Глядач отримав свою порцію фантастики, а Володимир Зеленський скоротив час на запитання журналістів. Які, попри відносно “теплий” для кандидата склад персоналій, виявилися чомусь важкими.
Для початку Зеленський пояснив, що “краще бути котом у мішку, ніж вовком в овечій шкурі”. Натяк на Порошенка зірвав овації в залі. Комік продовжив свою репліку поясненням відсутності його на телеефірах “тактикою команди”. Мовляв, робити йому на різних шоу, де сидять представники старої влади – нічого. І взагалі він – людина зайнята, виходить з бізнесу, чого час даремно витрачати.
Але було зрозуміло, що Володимиру Зеленському доведеться коментувати актуальні питання дня – рішення Окружного адмінсуду Києва і судді Вовка по незаконній націоналізації “Приватбанку”, а також свіжі російські санкції проти України, за якими продаж державі нафтопродуктів і вугілля припиниться з 1-го червня.
Шеф-редактор Lb.ua Соня Кошкіна почала з “Приватбанку” у гострій і характерній для себе манері. Журналістка запитала, чи є в Зеленського там гроші і чи готовий він сказати, що є гарантом стабільності банку, а Ігор Коломойський, який хоче отримати $2 млрд компенсації через суд, цієї суми не побачить. Зеленський був налаштований перевести питання в площину Порошенка і сказав, що “ручний суд” президента ухвалив таке рішення і ми буцімто побачили, “хто є маріонеткою Коломойського”. Та Кошкіна остаточно поховати власне питання під валом критики на опонента у виборчих перегонах Зеленському не дала. Вона нагадала коміку, що голова Окружного адмінсуду Києва Павло Вовк вже більше 10 років працює і таким чином показує лояльність потенційно новій владі, партнером якої називають Коломойського.
Зеленський відверто з’їхав з теми отримання Коломойським компенсації, сказавши, що в нього $2 млрд нема і байдуже, що там думає олігарх – в корупційних схемах він, якщо стане президентом, участі не братиме точно. А стосовно проблеми з “Приватбанком” комік ще не розібрався – потрібно ж вивчити її глибше. Та щоб якось виглядати більш-менш серйозно кандидат все ж відзначив, що точно стоятиме на захисті України і гарантує власні зусилля для стабільної роботи банку. Для порятунку ситуації слово взяв Олександр Данилюк. Екс-міністр фінансів визнав, що наслідки від можливого повернення Коломойському “Приватбанку” можуть бути негативними – це і проблеми з МВФ, а також низка інших моментів. Та пообіцяв, що нова влада впорається зі стабілізацією ринку, як це вдалося зробити в 2016-му.
Далі слово взяв Дмитро Гордон, який швидше допоміг Зеленському скоротити час на потенційно складні запитання, перевівши тему у площину фантастики і кровопролиття. Завдяки запитанням Гордона ми почули, що кандидат планує зустріч з олігархами для встановлення “правил гри”, які з’являться завдяки законопроекту про амністію капіталів. А сам журналіст ще й пораду дав не ходити на дебати, бо сцену можуть підірвати і взагалі – це небезпечно робити на стадіоні. На що Зеленський зіграв у сміливця і запевнив, що на НСК “Олімпійський” 19-го квітня все ж піде.
Марія Жартовська з видання “TheБабель” повернула коміка до реальності несподіваним запитанням про розісланий раніше “Зе-командою” список експертів, в якому були екс-перший заступник міністра інфраструктури Володимир Шульмейстер і екс-перший заступник голови Національної телерадіокомпанії Олександр Харебін. Останній відомий тим, що у часи Януковича в холдингу “УМХ” Сергія Курченка буцімто вказував журналістам, що писати можна, а що ні. В Зеленського він нібито значився як експерт з медіа. Коміку знову довелося викручуватися: Харебіна він не знає і взагалі експертів крутиться в його офісі купа. Бо штаб – це open-space, там багато людей, та затвердждує остаточний склад команди він сам. І експерти з медіа йому не треба, бо їх купа в “Кварталу”. Виходить, з Харебіним якась помилка вийшла, а Шульмейстер в команду поки не потрапив…
Останні серйозні запитання для Зеленського в цей вечір пролунали від Олександра Мартиненка з “Інтерфакс-Україна” та Сергія Щербини з “РБК-Україна”, якому він в тому числі дав розлоге інтерв’ю, що вийшло в той же четвер. Мартиненко запитав про російські санкції. І справді, було цікаво почути від потенційного президента, як розуміти рішення Росії припинити продаж Україні нафтопродуктів та вугілля з 1-го червня. Чи це ультиматум і вставляння палиць в колеса новій владі, або ж заклик до переговорів?
Зеленський лише розвів руками. Виявилося, що він “недостатньо глибоко вивчив дане питання”. І після короткого та банального спічу про пошук поставок з-за меж України, які і так вже є, зокрема з Польщі, передав слово власному експерту Андрію Герусу. Той викрутився звинуваченнями влади у корупційній схемі “Роттердам+” з російським вугіллям, від якої потрібно відмовлятися. І сказав, що російське рішення проблемою не стане, бо і в ПАР вугілля подешевшало, і ринок дизеля виріс на 40%, тому нам потрібна диверсифікація, закупівлі з Прибалтики, Польщі. Мовляв, все буде добре.
Про зростання цін на паливо, які цілком реальні через сезонне збільшення попиту на пальне влітку-восени через аграріїв – ні слова. Як і про те, що такий тиск вигідний проросійським силам, які критикуватимуть нову владу. Дивна позиція і некомпетентність Зеленського та його команди лише остаточно підтвердила думку, що він взагалі не працює з експертами, яких привів до студії. Занадто розрізненими виглядали їхні думки і якось дуже непідготовленим був Зеленський. Бо відповідей на актуальні питання цього дня про “Приватбанк” і санкції ні від Зеленського, ні від експертів насправді почуто не було. Якісь порожні думки, що скидалися на популізм третьокласників.
Сергій Щербина дав шанс Володимиру Зеленському трошки згадати про “торгівлю на крові” і Порошенка. Журналіст нагадав Зеленському його тезу про Гладковського і президента: якщо вони партнери, то Порошенку краще піти з політики. А чи піде Зеленський, якщо Коломойського зловлять на корупції?
“Якщо ці корупційні схеми зі мною будуть пов’язані, і я на цьому буду заробляти як Свинарчук і Порошенко, котрі обкрадали армію….якщо я колись порушу закон, я піду сам”, – запевнив Зеленський додавши, що партнером Коломойського після обрання президентом він не буде, бо їх пов’язує лише “Квартал 95” – бізнес, з якого комік виходить.
Позиція кандидата в президенти по експерту з безпеки Івану Апаршину, що опинився в команді після роботи з Гриценком, якого звинувачують у корупції в армії, також була прогнозована. Зеленський пообіцяв, що всіх перевірятимуть антикорупційні органи. І взагалі нагадав, що його команда з ним приходить в Адміністрацію президента, тому про будь-які вищі посади говорити зарано. Хоча Апаршин і бачиться можливим міністром оборони.
Наостанок Зеленський мав змогу розповісти про відсутність поступок сепаратистам і що “злочинці залишаться злочинцями”. Також отримав шанс вколоти Петра Порошенка: “Чи потисну йому руку? Коли пан президент сказав, що я всім корупціонерам буду рубати руки, я не впевнений, що у мене буде, що йому потиснути”. У бліц-питаннях Зеленський підтримав декомунізацію, сказав, що слухати Коломойського не буде як і воювати за Донбас, не хоче легалізовувати зброю, а мовні квоти на радіо і телебаченні потрібно “трішечки змінити”.
Загальне враження від першого серйозного виходу Зеленського в люди дуже скептичне. За дивним збігом обставин на дружньому для коміка телеканалі Коломойського його “розстріляли” хоч і гострими, але простими питаннями. “Розстріляли” в тому числі журналісти видань, деякі з яких відносять до орбіти Коломойського. Для Зеленського ефір “Право на владу” був репетицією перед сьогоднішніми дебатами на стадіоні з Петром Порошенком. І з цього ефіру зрозуміло, що будь-які серйозні запитання він хоче переводити в “торгівлю на крові”, Свинарчуків, “відрубані руки” Порошенка і злочинну владу. На “1+1” Зеленському це зробити не дали, тому “король виявився голий”.
В цій історії дуже кумедно, що удар по рейтингах Зеленський зараз отримує через ефіри на дружньому каналі Ігоря Коломойського. І вийшло це зовсім випадково – через вже згадану якусь дивовижну некомпетентність кандидата в президенти, який не зміг зі своєю командою підготуватися до елементарних за своїм змістом запитань.
Десь там, у паралельній реальності, у той же час Петро Порошенко проводив засідання РНБО. На якому обговорювалися загрози, пов’язані з “Приватбанком”, стабілізацію ситуації і підтримку ЄС та США. Десь там була державність… А тут і зараз нам продавали фантастику.
Статистика