Львівський забудовник ПрАТ «ІРОКС» остаточно довів законність будівництва багатоповерхівки на вул. Тернопільській, 42. 16 листопада 2021 року Західний апеляційний господарський суд оприлюднив рішення у справі, розгляд якої розпочався у 2017 році.
Проти ПрАТ «ІРОКС» позивалася Львівська міська рада, обґрунтовуючи позовні вимоги листом Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю (ІДАБК) у Львові (далі – інспекція). Представники органу місцевого самоврядування стверджували, що будівництво ведеться незаконно і що забудовник самовільно зайняв ділянку. На думку інспекції ділянку потрібно привести до попереднього вигляду шляхом знесення об’єкта за рахунок забудовника або власника майна.
Навіть після рішення Господарського суду в 2020 році на користь забудовника, не припинилася масштабна інформаційна кампанія з дискредитації ПрАТ «ІРОКС». У ЗМІ подавалася інформація викривленого змісту, без дотримання принципів збалансованості думок, з порушенням права на справедливість, без висвітлення позиції забудовника.
Представники влади безпідставно стверджували, що будівництво здійснюється без «дозвільних документів», застерігали громадян не купувати житла в «самобуді», втручалися у діяльність забудовника з допомогою перевірок, штрафів і звернень до правоохоронних органів. Внаслідок таких дій компанія зазнала чималих матеріальних і репутаційних збитків, розмір яких зараз підраховується.
ПрАТ «ІРОКС» пішов правовим шляхом, довівши у суді, що роботи на вул. Тернопільській, 42 ведуться згідно з отриманим дозволом на реконструкцію нежитлового приміщення під багатоквартирний житловий будинок. Під час реконструкції було частково демонтовано старе нежитлове приміщення, куплене в 1996 році Товариством покупців ДПТ «Персенківка» у Фонду державного майна України.
Власник майна, ТзОВ «Персенківка», передало права на реконструкцію будівлі та право користування земельною ділянкою ПрАТ «ІРОКС» в обмін на зобов’язання розробити і погодити проектну документацію, отримати дозволи на здійснення будівельних робіт та здати об’єкт в експлуатацію. Для цього у квітні 2008 ПрАТ «ІРОКС» отримало від ДАБІ у Львівській області Дозвіл на виконання будівельних робіт № 12-08ж на реконструкцію нежитлового приміщення під багатоквартирний житловий будинок з добудовою та надбудовою з нежитловими приміщеннями та підземною автостоянкою на вул. Тернопільській, 42, у м. Львові. Здійснювати роботи з реконструкції будівлі можна без документа про право власності чи користування земельною ділянкою.
У 2016 році новостворена інспекція Держархбудконтролю у м. Львові своїм наказом анулювала цей дозвіл. Під час розгляду справи суд дійшов висновку що міська інспекція ДАБК вийшла за межі своїх повноважень. Інспекція не мала права перевіряти будівництво і наказом анулювати дозвіл на виконання будівельних робіт, оскільки не уповноважена перевіряти об’єкти СС-3 (V категорії складності). Експертиза підтвердила, що об’єкт реконструкції не вийшов за межі облікованої ділянки і що будівництво здійснюється в межах існуючих зовнішніх стін, що відповідає дозволу на виконання будівельних робіт.
Суд встановив, що дозвіл на спірну реконструкцію був чинний більше 8 років, однак впродовж цього часу влада і контролюючі органи не скористалися правом перевірки будівництва чи правомірності використання ділянки.
Отож, за наявності чинного дозволу на проведення будівельних робіт це будівництво не можна трактувати як самочинне. Таким чином можливе рішення на користь органів міської влади стане актом втручання у мирне володіння майном. Натомість рішення суду про знесення самовільного будівництва порушить гарантоване державою право на мирне володіння майном, передбачене ст.1 Першого Протоколу Конвенції ЄСПЛ.
Розглянувши справу, суд повністю відмовив міській раді у задоволенні вимог. Судом було скасовано заборону здійснювати будівельні роботи. Після цього судового рішення також має бути скасований і наказ інспекції ДАБК у Львові про анулювання Дозволу на виконання будівельних робіт.
Отже, доводи влади про те, що будівництво на вулиці Тернопільській, 42 є «незаконним» і «самобудом», виявилися передчасними і такими, що вводять в оману громадськість, а отже не заслуговують на увагу.
Ні депутати Львівської міської ради, ні чиновники Садового не піднімали це питання
Не існує вищої цінності, ніж захист Батьківщини та свого народу