Внутрішньо переміщені особи можуть отримати 20 тисяч гривень, але не всі / Фото: pixabay.com
Боржники можуть залишитися без світла, газу й водопостачання – уряд дозволив відключати комунальні послуги споживачам, які за них не платять. Стягувати борги за комуналку зможуть через суд. А за невчасну оплату послуг чекатимуть штрафи й пеня. Упродовж майже двох років на все це діяв мораторій.
Аналітики Центру спільних дій пояснили, звідки він взявся і чому уряд вирішив його скасувати, пише Четверта студія.
Відключати комунальні послуги заборонили 5 березня 2022 року, тобто на початку широкомасштабного вторгнення росії. Мільйонам українців довелося екстрено покидати домівки. Крім того, багато людей раптово втратити прибуток. У такій ситуації оплата комунальних не була пріоритетом.
В компанії-постачальнику електрики й газу Yasno скаржаться, що за майже два роки мораторієм почали зловживати.
За даними компанії, лише в Києві та Дніпропетровській області загальний борг за світло перевищує 1,246 млрд гривень. Через накопичені борги відключити електрику можуть більш як сімдесятьом тисячам абонентів.
Рішення про скасування мораторію – не з приємних, адже через війну багато людей опинилися в скрутному становищі. Разом із тим, вода, світло, газ та інфраструктура, яка їх доставляє до наших осель, не беруться з повітря. Служби, які над цим працюють, зазнають дедалі більших збитків. А їхнім працівникам треба платити зарплатню.
Аналітики Центру спільних дій підкреслюють, що найдисциплінованіше за комуналку платили люди на субсидіях та пенсіонери. А ті, хто реально може оплачувати рахунки, почали їх ігнорувати.
Варто зауважити – якщо ваше житло пошкоджене або ж знаходиться на тимчасово окупованих територіях чи на лінії зіткнення – боргів, штрафів чи пені вам нараховувати не будуть. Перелік таких громад затверджує Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій.
Дуже важливо, що борги й штрафи перестають нараховувати не автоматично, а лише за особистим зверненням. Наприклад, якщо громадянин пішов на фронт чи навчається за кордоном і відсутній вдома понад 30 днів, він може повідомити про це свого надавача послуг. І тоді штрафів чи боргів не буде.
Що для цього треба? Подати заяву надавачу комунальних послуг. Можна як в електронній, так і паперовій формі. До неї додати довідки з місця тимчасового проживання, роботи, служби чи лікування – будь-що, що підтвердить вашу відсутність. Підійдуть і довідки з іншої держави. Надати все це і після того, як ви повернулися. Тоді оплату за комунальні перерахують.
Чому це так важливо? Ми дуже тішимося, коли за лічені години після обстрілу комунальники відновлюють світло або водопостачання. А для того, щоб так було й надалі, маємо бути відповідальними й платити за цю нелегку й важливу працю.
Суд арештував на земельну ділянку на вул. Тютюнників, 55-55а, щодо якої тривають судові процеси
Йдеться про розміщення операторами на паркувальних майданчиках обмежувачів руху та закріплення місць
Депутатка Львівської міськради Вікторія Довжик від Самопомочі задекларувала 1,2 мільйона гривень доходу
Депутати пропонують збільшити кількість зарядних станцій для електромобілів у Львові
У вересні минулого року я відвідала шоу Джека Саворетті в Софії. Тепер я бачу, як…