Новини

Біля Львова працює музей січкарень (ФОТО, ВІДЕО)

За 7 км від Львова, у селі Суховоля, знаходиться музей просто неба. Там зберігається найбільша в Україні колекція січкарень — 75 екземплярів з 10 країн світу. Музей відкрив Микола Павлишин на подвір’ї власного будинку. Про унікальну колекцію старожитностей музейник розповів Суспільному, пише Четверта студія.

Микола Павлишин розповідає, що усе починалося як хобі, з бабусиної січкарні 1891 року виробництва. Родинний раритет став першим експонатом.

“У всіх виникає питання, що таке січкорізка чи січкарня. Це механізм для подрібнення корму для худоби. В природі є два різновиди січкарень: барабанного та топорового типу”, — каже директор музею.

Зараз у колекції вчителя фізкультури Миколи Павлишина 75 січкарень різних марок понад 30 виробників з 10 країн світу. Зокрема, експонати з Німеччини, Австрії, Великобританії, Чехії, Польщі. Проте родзинкою колекції є українські січкарні, вилиті у 40-50-х роках минулого століття на Горохівському ливарному заводі. Усі експонати у відмінному стані й досі працюють.

“У нас є справді унікальний експонат з Тернопільської області. Йому більше 150 років. Ця січкарня єдина у світі. А найбільша січкарня важить 400 кг, вона з Чорткова”, — каже Микола Павлишин.

Для того, аби зібрати колекцію чоловік об’їздив чи не всю Західну Україну. Старожитності Микола Павлишин знаходить у маленьких містечках та селах. Експонати йому дарують або ж продають. Чоловік їх реставрує до автентичного вигляду.

Біля Львова працює музей січкарень, фото Суспільне
Біля Львова працює музей січкарень, фото Суспільне
Біля Львова працює музей січкарень, фото Суспільне
Біля Львова працює музей січкарень, фото Суспільне
Біля Львова працює музей січкарень, фото Суспільне

Микола Павлишин так зацікавився історією старовинної сільськогосподарської техніки, що 3 роки тому вирішив створити на власному подвір’ї приватний “Музей січкарні”.

“Ці експонати для мене безцінні. Ідея полягає в тому, щоб зберегти їх в нас, в Україні, щоб вони не зникли. Адже багато експонатів з України вивозять, їх знищують”, — каже колекціонер.

Окрім січкарень, Микола Павлишин має у колекції старовинні жорна, сепаратор для молока, віялки та маслобійки.

“Я мрію про рекорд в Книзі рекордів України, щоб гості з -за кордону приїжджали в музей”, — каже директор музею.

У творчих планах Миколи Павлишина — цех та кузня. Своїм прикладом чоловік хоче показати як зберігати та популяризувати українську автентику.

Коментарі

Олег Довганик

Share
Published by
Олег Довганик