Свято відзначається щороку 21 листопада згідно з Указом Президента від 13 листопада 2014 року і встановлено на честь початку цього дня двох знаменних і доленосних подій у новітній українській історії: Помаранчевої революції 2004 року та Революції Гідності 2013 року.
День Гідності та Свободи став своєрідним наступником свята Дня Свободи, що відзначався на честь Помаранчевої революції з 2005 по 2011 роки 22 листопада, але згодом був скасований.
Саме 21 листопада 2013 року розпочались перші протестні акції української громадськості у відповідь на рішення тодішньої влади щодо припинення курсу на євроінтеграцію та скасування процесу підготовки до підписання Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом. Попрання законодавчо закріплених пріоритетів зовнішньої політики України, якою власне і була Угода про асоціацію між Україною та ЄС, викликала обурення українців.
Для українського суспільства стало очевидним, що країна стрімко рухається до цілковитого авторитаризму з його зневагою до засадничих прав людини, тотальною корупцією, свавіллям правоохоронних органів, репресіями та терором. Саме це й змусило українців вийти спочатку на вулиці Києва, а потім й інших міст України.
Події розгорталися стрімко і драматично – від мирних зібрань студентства до масових мітингів, палаючих шин, «коктейлів Молотова» і бруківки, що стала зброєю в руках протестувальників. Але найтрагічнішим було те, що цього разу, на відміну від подій Помаранчевої революції, відстоювання власної гідності та свободи вартувало українцям 106 убитих і понад 2 тис. поранених. І це була лише ціна 3-х місяців Євромайдану. Злочинна влада, падаючи, зробила все, аби потягти з собою у небуття і Україну, віддавши її на поталу «великому брату» – анексований Крим, війна на Донбасі, шалений супротив корумпованого чиновництва всередині країни, хронічна золота короста олігархату – все це реалії сьогоднішньої України.
Але варто також пам’ятати, що обраний українським народом шлях хоч і важкий, але незворотний – події, які почалися біля монументу Незалежності ввечері 21 листопада 2013 року, тривають і досі, – пише «Укрінформ».
21 листопада на Львівщині відбудуться урочистості з нагоди Дня Гідності та Свободи, п’ятої річниці початку Революції Гідності.
Як повідомили у прес-службі Львівської ОДА, у програмі святкувань наступні заходи:
15.00 год – «Спогади про Майдан» на площі біля пам’ятника Тарасу Шевченку.
16.00 год – Покладання квітів до могил осіб, що загинули під час Революції Гідності, генерала С. Кульчицького та полковника А. Соколенка, борців за волю України на полі почесних поховань № 67 Личаківського кладовища.
16.10 год – Проведення чину панахиди за участі керівників єпархій церков на полі почесних поховань № 67 Личаківського кладовища.
17.00 год – Вшанування 5-ї річниці Революції Гідності на площі біля пам’ятника Тарасу Шевченку.
Також святкові заходи відбудуться у містах та населених пунктах області.