Новини

2 жовтня – річниця Революції на граніті (ФОТО)

З 2 по 17 жовтня 1990 року, у Києві, на Майдані Незалежності (тоді – площа Жовтневої революції) тривало політичне голодування студентів, яке згодом назвали Революцією на граніті.

Це був перший успішний ненасильницький політичний протест проти комуністичної влади в Українській РСР. У Москві повним ходом йшла підготовка Союзного договору, а в Україні стара номенклатура продовжувала утримувати всі керовані позиції й не йшла ні жодні реальні реформи. Саме тому, пов’язані з опозиційними групами, лідери студентства організували наметове містечко на центральній площі Києва.

Український письменник-фантаст Олесь Бердник (1927 – 2003), праворуч, серед учасників студентської «Революції на граніті», жовтень 1990 р. Олесь Бердник – український письменник-фантаст, автор понад 20 романів і повістей. Член-засновник Української Гельсінкської групи (УГГ). Учасник Великої Вітчизняної війни. Закінчив театр-студію ім. І. Франка (Київ). Працював актором, в 1950 р. був репресований. Почав друкуватися в 1947. У 1979-1984 роках перебував в ув’язненні за «антирадянську діяльність», був амністований.

Голодування студентів відбувалось у звичайних туристичних наметах. Більшість становили студенти зі Львова, Києва та Дніпропетровська. На їх підтримку почали страйкувати і студенти всіх вищих навчальних закладів Києва (а також студенти технікумів, ПТУ і учні старших класів шкіл).

Мітинг на площі Жовтневої революції (нині Майдан Незалежності) в підтримку Незалежності України в Києві в серпні 1991р.

Студентські акції протесту пройшли також і в обласних центрах, зокрема, Львові та Луганську але не так масово. Розпочавши голодування, студенти висунули політичні вимоги. Серед них – відставка Голови Ради Міністрів УРСР Віталія Масола, відмова республіканського керівництва від підписання нового Союзного договору, передача місцевим органам влади майна КПРС і ВЛКСМ на території України, відбування юнаками України військової служби за межами республіки лише на добровільних засадах, перевиборів Верховної Ради УРСР.

Мітинг на площі Жовтневої революції (нині Майдан Незалежності) в підтримку Незалежності України в Києві в серпні 1991 р.

В ті дні на вищих щаблях влади обговорювалася можливість застосування сили проти голодуючих. На прямі репресії, з огляду на настрої киян, які всіляко підтримували голодуючих, місцеві можновладці не наважилися. Але для багатьох членів КПРС ці дні стали свого роду поштовхом для виходу з лав партії. Українське керівництво на чолі з Л. Кравчуком вирішило піти на поступки і задовольнити певні вимоги голодуючих. 23 жовтня Верховна Рада УРСР ухвалила рішення про скасування 6-ї статті Конституції про керівну роль партії, а також прийняла відставку В. Масола, якого на прем’єрській посаді 14 листопада замінив Вітольд Фокін. Це трохи зняло напруження в столиці, яке за іншого розкладу подій могло б призвести до трагічних наслідків.

Студентське голодування під час мітингу на площі Жовтневої революції (нині Майдан Незалежності) в підтримку Незалежності України в Києві в жовтні 1991р

Революція на граніті стала однією із причин здобуття Україною незалежності у 1991-му році.

«Революція на граніті», яка була організована силами студентства, не мала на той час аналогів у всій Європі, тому що «оксамитові революції» у Східній Європі в 1989 р. проводили більш зрілі політики.

Перехожі розглядають виставку фотографій та історичних матеріалів, присвячену 20-й річниці студентського голодування, “Студентської революції на граніті”, у Львові, в суботу, 9 жовтня 2010 р.
Світлини: УНІАН

 

Коментарі

Ольга Корнієнко

Share
Published by
Ольга Корнієнко

Recent Posts

У Львові пʼять років не ремонтували аварійний міст

Ні депутати Львівської міської ради, ні чиновники Садового не піднімали це питання

10 години тому

Зимноводівська громада попрощалася із захисником

Не існує вищої цінності, ніж захист Батьківщини та свого народу

11 години тому