Особливе значення для віруючих має Великий четвер – день, коли Ісус разом зі своїми учнями під час Таємної Вечері розділив останню трапезу. Цей день ще називають “Чистий Четвер”, і всі православні по можливості намагаються причаститися. Увечері в церкві читають 12 Євангелій, які розповідають історію Христових Страждань.
Саме цього дня Христос омив ноги своїм учням на Таємній вечері, та встановив Таїнство Євхаристії.
Як пише «Четверта студія» з посиланням на Ukrainian People Magazine, звідси і взяла початок традиція Чистого четверга – купатися до сходу сонця, наводити лад в оселі, прати, все вимивати.
Цього дня очищення має бути не лише фізичне, а і духовне. Цього дня потрібно молитися, не грішити, не лихословити, відмовлятися від поганих звичок.
Умиваючись, слід промовляти: «Господи, Ісусе Христе! Перехресна дорого! Дай, Боже, здоров’я в ручки, в ніжки і живіт трішки».
Обряди і звичаї Чистого четверга
Багато з цих обрядів націлені на очищення – поряд з душею перед Великоднем було необхідно очистити тіло і навколишній простір. У цей день влаштовували генеральне прибирання житла, очищали будинок від непотрібних речей, вимивали посуд, прали одяг і білизну, готували їжу і пекли паски до Великодня.
Крім того, магічна і цілюща сила приписувалася і спеченому в цей день хлібу, і особливо приготовленій солі.
Варто відзначити, що саме в Чистий четвер готується вся їжа до Великодня: фарбуються яйця, печуться пироги, паски та інші частування. Адже в Страсну п’ятницю це робити вже не можна.
Важливо також пам’ятати, що всі приготування повинні супроводжуватися тільки хорошими помислами. Також в Чистий четвер допомагали нужденним.
Купання в Чистий четвер
Цей день було прийнято починати з купання ще до сходу сонця, а процес фізичного очищення супроводжувався різними обрядами.
Умиватися потрібно «зі срібла» – варто кинути будь-яке срібло в воду і після цього нею вмитися. Саме тому предки вірили, що такі обряди зберігають красу і здоров’я віруючих людей.
Ще однією особливістю в Чистий четвер вважають цілющу силу солі, яка називається четверговою. Після купання члени сім’ї повинні кинути жменю солі в горщик, щоб вона служила оберегом будинку на майбутній рік. Для збільшення сили її запікали в печі або святили у церкві.
Що можна робити в Чистий четвер:
вмитися на світанку і зустріти новий день з молитвою;
навести порядок в домі, позбутися від непотрібних речей;
приготувати частування для пасхального столу.
Якщо дівчина не може вийти заміж, то під час прибирання оселі треба пошепки сказати так: «Який світлий і красивий Чистий четвер, так і я буду для всіх прекрасною».
Щоб позбутися сварок у сім’ї, беруть хліб, промовляючи: «Солю, солю, посипаю. Щастя в дім повертаю».
Що не можна робити в Чистий четвер:
Після генерального прибирання в Чистий четвер не можна прибирати сміття до самого Великодня, оскільки можна «насипати сміття в очі Христу, що лежить у труні».
Брудну воду після генерального прибирання, в якій накопичилася змита з будинку негативна енергетика, не можна виливати в межах дому. Вилийте її в тих місцях, де нічого не росте.
Від Чистого четверга до Страсної п’ятниці в жодному разі не можна залишати не вимитий посуд чи брудну білизну.
Прикмети
Якщо зустріти свято Великодня в брудній хаті, то наступний рік буде важким та невдалим.
Під час прибирання у Чистий четвер можна знайти те, що давно шукали.
Якщо три рази поспіль перерахувати всі гроші вдома, сім’ю чекає достаток і благополуччя.
Позичаючи що-небудь у Чистий четвер, можна разом з річчю віддати щастя і достаток.
Користуйся тільки власним посудом. Не давай у борг гроші і кухонне начиння.
Гарна, сонячна погода у Чистий четвер – провісник теплого залишку весни. Дощ говорить про те, що холоди протримаються до самого