Ми переможемо

Яким запам’ятали легендарного воїна Да Вінчі

Під час оборони Бахмута 7 березня загинув легендарний боєць ЗСУ Дмитро Да Вінчі Коцюбайло, командир батальйону 67-ї окремої механізованої бригади “Вовки Да Вінчі”

Як написали його побратими, загинув під час виконання бойового завдання, пише Еспресо.

“Загинув зі зброєю в руках, загинув, першим ідучи в бій. Жив і загинув як Герой. Наш підрозділ зветься “Вовки Да Вінчі” саме тому, що ми завжди йшли за ним у бій. Він був для нас найкращим командиром, побратимом, лідером і взірцевим націоналістом. Сьогодні наша бойова родина зазнала непоправної втрати. Сьогодні вся Україна втратила легендарного командира. Віднині його боротьбу мусимо продовжувати всі ми. В ім’я наших полеглих героїв ми виграємо цю війну, випаливши російських окупантів з нашої землі”, – пишуть побратими Да Вінчі.

Яким запам’ятали Да Вінчі

Воїн-розвідник Володимир Регеша із позивним “Санта”, який також захищає Україну з 2014 року, написав, що втрата Да Вінчі – втрата для всієї нації.

“Співчуття має отримувати вся Україна, найвірнішим сином якої ти… був. Втрата тим більша, бо є розуміння: саме ти мав стати майбутнім цієї Держави, аби і вона мала майбутнє.Спочивай з миром, Друже Да Вінчі.Честь. Шана. І невимовний біль, помножений на лють”.

Журналіст Юрій Бутусов пригадує, як саме Да Вінчі вчив його привітанню “Слава Україні”.

“Друже, дуже багато загинуло в мені сьогодні, але не ти, не ти, ти завжди будеш для мене живий. Це ти навчив мене вітатись “Слава Україні”, це з тобою я перейшов на українську, це ти навчав мене дуже багатьом речам, стріляти, наприклад, з міномета, це ти показував, що таке сучасна тактика, що таке військовий професіоналізм, боєздатність. За дев’ять років ти зробив неймовірний шлях від революціонера з коктейлем Молотова на Майдані до командира механізованого батальйону, який керує вогнем батарей та танків, і веде в бій сотні людей, твердих у своїй волі завдяки своєму 27-річному командиру. Я часто сумніваюсь в собі, але ніколи не сумнівався в тобі, і у будь-якій обстановці ти був краще та сильніше будь-яких очікувань”, – написав Юрій Бутусов.

Воїна вважали легендарним і знаменитим не лише військові, його знали і пересічні українці, і відомі письменники, музиканти та спортсмени. І чимало з них має виключно приємні спогади, пов’язані з особистістю Дмитра Коцюбайла.

Письменник і музикант Сергій Жадан часто приїжджав на позиції Да Вінчі. Один з яскравих спогадів – святкування Дня Незалежності.

“Пам’ятаю, як ми на його базі святкували День Незалежності. Діма запросив друзів-добровольців з усього фронту (фронт тоді був значно менший, можна було зібрати всіх, кого хотів). З’їхалася справжня зграя найбільших відчайдухів, просто лице до лиця – герої та легенди, ті, про кого обов’язково будуть писатися книжки та зніматися фільми. Діма був наймолодший між них. Але до нього не ставилися, як до наймолодшого – ставилися шанобливо та поважливо.

Востаннє ми бачилися в Києві, де він навчався. Зрозуміло було, що йому потрібно рости, що він має неабиякий талант і може стати серйозним командиром. Він до свого навчання ставився дещо іронічно, але відповідально. Він загалом був серйозним і відповідальним.

Людина, яка дев’ять років товчеться пеклом, вочевидь розуміє, що може з цього пекла й не вибратись. Просто він ще за життя встиг стати частиною нашої історії.

Втрата Діми мала б нас усіх не так вганяти у відчай, як наповнювати силою. А що таке сила? Злість упереміш із любов’ю. Ми маємо тепер працювати і за нього теж. Так само як і він – своїм відлунням, пам’яттю про себе – буде далі працювати на нашу перемогу.

Святослав Вакарчук познайомився з воїном ще в 2020 році під Авдіївкою.

“Я приїжджав до нього, його побратимів та посестер не раз… Впевнений, пасіонарний, готовий до будь-яких випробувань, він завжди надихав”, – пише співак.

Світлину зі знаменитим командиром опублікував також тенісист, військовослужбовець і волонтер Сергій Стаховський.

“Друже, ти назавжди в строю… Ти – людина, на яку я рівнявся. Твоя мужність та стійкість надихали молоде покоління.. Я дякую долі що познайомився з тобою у 2015… Ти вірний син України”, – написав Стаховський.

Цитати Да Вінчі

У той час російське молоде і не дуже покоління надзвичайно боялося Да Вінчі. Як розповідав сам Дмитро в інтерв’ю lb, одна історія про вовка наробила чимало галасу серед московитів.

“Найгучніша історія – про вовка і Нью-Йорк Таймс. У нас на базі живе вовк. Нам його подарували, і ми дуже його любимо, такий син полку він у нас. І коли приїхав журналіст з Нью-Йорк Таймс і ми проходили повз вовка, а в нього кістки там у вольєрі валялись, бо він добре їсть. Я пожартував, що це кістки російськомовних немовлят. Я чомусь думав, що всі знають цей мем і неможливо це сприйняти серйозно. Але він про це написав. Серйозно написав, що в центрі Європи годують вовків діточками. Такий кіпіш був, ви не уявляєте. І, звісно, пропагандисти російські це рознесли. І тепер про нас тільки так і пишуть – підрозділ, в якому годують вовка російськими діточками”, – розповідав легендарний воїн.

Тоді ж він і наголошував, що у своєму підрозділі завжди проводить лекції та стимулює читання літератури: “Боєць – це ж не тільки м’язи й автомат. Важливо, що в тебе всередині, за що ти воюєш, що тебе мотивує. Не тільки від фізичної витримки залежить, чи ти встоїш”.

У іншому інтерв’ю unian у грудні 2021-го Коцюбайло казав, що не часто думає про те, що робитиме після війни: “Я ніколи не сідав, не замислювався: “Що буде, якщо…”. Я знаю, що в мене буде сьогодні, завтра, післязавтра. І я знаю, що за ці дні війна не скінчиться”

В інтерв’ю Новинарні герой дав зрозуміти: знає, проти кого доводиться воювати.

“Коли вони бомблять військову інфраструктуру – це одне. А коли бомблять цивільні об’єкти, енергетику – це свідчить, що люди хворі на голову. Вони готують по телевізору своїх зомбі, мовляв, треба знищувати інфраструктуру, світло, тепло. Зараз у них нова фішка – покласти банківську систему. Перед цим говорили про знищення мостів… Хворі”, – зазначив Да Вінчі.

Що відомо про Да Вінчі

Дмитро Коцюбайло став першим в історії українським добровольцем, якому в 2021 році було прижиттєво надано звання “Герой України” з врученням ордена “Золота Зірка”. На то час йому було 26 років. “Народного героя” отримав ще 2017-го року.

“Знаю його особисто як першокласного воїна, який безвилазно на фронті. Маю приблизне уявлення про божевільну кількість знищеної ним і його побратимами з 1 ОШР ДУК ПС живої сили противника. Мені важко навіть пригадати іншу людину, яка б заслуговувала на це звання більше, ніж Да Вінчі”, –  писала про звання героя для Коцюбайла журналістка і військова Олена Білозерська.

Дмитро Коцюбайло народився 1 листопада 1995 року у селі Задністрянське на Прикарпатті.  Середню освіту здобув у Бовшівській школі, продовжив навчання у художньому ліцеї в Івано-Франківську. Під час Революції гідності був активним учасник тогочасних кривавих подій, а ледь сягнувши повноліття, відразу після подій на Майдані пішов на фронт добровольцем, де отримав позивний Да Вінчі. Він пройшов найгарячіші точки війни з росіянами у складі Добровольчого українського корпусу “Правий сектор”. Обороняв Донецький аеропорт, пережив бої на  Савур-Могилі, в Пісках, Красногорівці. Очолив штурмовий підрозділ “Вовки Да Вінчі”, який з часом із роти розрісся до батальйону.

Російське вторгнення Коцюбайло і його добровольчий підрозділ зустріли на Донбасі. У середині лютого рота Да Вінчі воювала поблизу Щастя.

Пізніше його підрозділ перемістився на Криворізький напрямок, потім на Харківщину, ще пізніше – на Луганщину і Донеччину. “Вовки Да Вінчі” брали активну участь у деокупації Харківської області.

Своє кохання Дмитро Коцюбайло також зустрів на війні. Волонтерка з Госпітальєрів Аліна Михайлова запропонувала допомогти його роті медикаментами. З того часу були разом.

7 березня загинув під час виконання бойового завдання. Володимир Зеленський так відреагував на новину про смерть легендарного воїна:

“Сьогодні в бою загинув Да Вінчі, Герой України, доброволець, людина-символ, людина-хоробрість, – Дмитро Коцюбайло. Один із наймолодших героїв України. Один із тих, чия особиста історія, характер, сміливість навіки стали історією, характером і сміливістю України”, – написав президент України.

Прощання з Дмитром Коцюбайлом відбулось 9 березня в його рідному с.Бовшів о 12:00. Поховання – 10 березня в Києві.

Коментарі

Олег Довганик

Share
Published by
Олег Довганик

Recent Posts

У Львові пʼять років не ремонтували аварійний міст

Ні депутати Львівської міської ради, ні чиновники Садового не піднімали це питання

14 години тому

Зимноводівська громада попрощалася із захисником

Не існує вищої цінності, ніж захист Батьківщини та свого народу

15 години тому