Ми переможемо

Секретні документи Пентагону: про що саме дізнався світ і як це стосується України

Витік секретних документів американської розвідки – одна з головних тем новин останнього тижня. Еспресо проаналізував, які таємниці та плани були розкриті, та перелічує головні “зливи”, які потрапили в мережу.

Перші документи американських служб безпеки, які вважались засекреченими, стали з’являтися в мережі на початку березня. Втім в центрі уваги ЗМІ вони опинились за місяць, коли інформація стала торкатися теми російсько-української війни. Експерти звертали увагу, що не всі дані можна вважати перевіреними та вони можуть містити чимало маніпуляцій.

Пізніше, координатор зі стратегічних комунікацій Ради нацбезпеки США Джон Кірбі наголосив, що “злиті” документи можуть містити неповну інформацію, а то і зовсім бути підробленими, адже вони не відображають останні розвіддані Америки.

Поки Пентагон розслідує інцидент із витоком даних, а ФБР навіть заарештувало підозрюваного, документи продовжують публікувати різні видання. Стосуються вони не лише України, Росії, але і Близького Сходу, Китаю, Індо-Тихоокеанського регіону.

Еспресо зібрав найголовніші витоки, які відомі на цей момент і так чи інакше торкаються України.

Війна в Україні

В документах є багато інформації — прямої чи опосередкованої — про запланований контрнаступ України.

  • кількість українських бригад, які готуються до наступу;
  • зброя: танки, бронетехніка та артилерія, які надають західні союзники України;
  • одна з карт містить інформацію про умови ґрунту в східній Україні з настанням весни;
  • скільки щоденно витрачається боєприпасів до HIMARS;
  • застереження, що затримка з постачанням військової техніки вплине на підготовку й готовність до виконання завдань у встановлені терміни та може призвести до “скромних територіальних здобутків”;
  • аналіз проблем України з підтримкою життєво важливої ​​протиповітряної оборони.

Посилаються ЗМІ й на імовірну дату запланованого “весняного наступу“: 30 квітня 2023 року. Наступ здійснюватиме 10-й український оперативний корпус, що складається з дев’яти бригад, що переоснащуються США та союзниками. Ще три додаткові бригади будуть повністю укомплектовані Україною. “Загальна кількість обладнання, необхідного для 9 бригад, становить 253 танки, 381 БМП, 480 транспортних засобів, 147 одиниць артилерії, а також 571 американську броньовану машину HMMWV”, – йдеться в одному з документів.

У січні США закликали Україну залишити Бахмут, вважаючи, що українські війська будуть “наражатися на ризик оточення, якщо вони не відступлять протягом наступного місяця”, – йдеться у документі із грифом “цілком таємно”.

В документах згадується присутність в Україні західних спецпризначенців, без уточнення їхньої діяльності чи місця розташування. Щоправда, зазначена кількість контингенту невелика – до сотні (Великої Британії -50, Латвії -17, Франції -15, США – 14 та Нідерландів -1). Міністр оборони України Олексій Резніков заперечив наявність в Україні спецназу НАТО та заявив, що в оприлюднених документах “багато інформації, яка не відповідає дійсності”. А у Білому домі пояснили, що військові “не воюють на полі бою”, а мова йде про “невелику військову присутність США спільно з офісом аташе з питань оборони, щоб допомогти нам працювати над підзвітністю матеріалів, що ввозяться та вивозяться з України”.

Є згадки про кількість загиблих з російської та української сторони.

  •  В одному документі представники американської розвідки стверджують, що ФСБ звинуватила міністерство оборони країни “у приховуванні російських втрат в Україні”.
  • В іншому документі йдеться, що станом на лютий росіяни зазнали втрат від 190 до 223 тис. солдатів, у тому числі до 43 000 убитих у боях, у порівнянні втрати українців складають від 124 до 131 тис., із яких до 17 500 убитих і від 109 до 113,5 тисячі поранених.

Reuters зауважує, що в одному з цих документів, розміщеному на російських телеграм-каналах, цифри втрат були грубо змінені, щоби зменшити російські та збільшити українські.

  • Елітний російський спецназ зазнав величезних втрат ще на початку вторгнення і для його відновлення потрібні роки. Крім того, російське командування використовувало спецназ у якості піхоти.
  • Війна в Україні, імовірно, триватиме і після 2023 року. Російська кампанія виснаження сил на Донбасі, швидше за все, зайде в глухий кут і вони не зможуть захопити весь регіон у 2023.
  • Головне управління розвідки Міноборони України розробляло плани ударів по російських силах у Сирії, зокрема, по найманцях з ПВК “Вагнер”, щоб змусити Росію перекинути частину сил з України до Сирії. Удари планувалися із використанням безпілотників з територій, підконтрольних курдським загонам, а Туреччина була поінформована про такі плани.

Після оприлюднення даних Держдеп висловився, що інцидент із публікацією секретних документів не вплине на підтримку України.

“Цікавинки” з Росії

У Володимира Путіна – онкологічне захворювання, а вище військове командування готове завершити війну

Секретар Ради нацбезпеки РФ Ніколай Патрушев і начальник Генштабу РФ Валерій Герасимов планували саботувати війну проти України та завершити її. Для цього вони мали намір перекинути 5 березня війська на південь – саме в цей час Путін не зміг би вплинути на ситуацію, адже мав розпочати курс хімієтерапії.

Позиція інших країн з українського питання

Сербія планує надати чи вже надала зброю Україні.

У документі Пентагону перераховані “оцінювальні позиції” 38 європейських урядів у відповідь на прохання України про військову допомогу. Сербія відмовилася проводити навчання українських військових, але зобов’язалася надати летальну допомогу або вже надала її. Також зазначено, що Сербія має політичну волю і військову спроможність надавати зброю Україні в майбутньому.

Президент Сербії Мілош Вучевич вже заперечив таку інформацію

Південна Корея занепокоєна постачанням зброї Україні.

Сеул не бажає озброювати Україну, боячись настроїти вороже Росію. У звіті, заснованому на даних радіотехнічної розвідки, є розмова між радниками з національної безпеки, які переймаються через тиск США надіслати боєприпаси в Україну та їхньою політикою не озброювати країни у стані війни. В якості компромісу вони розмірковують про відправку зброї Польщі.

Таємні плани Єгипту постачати ракети до Росії.

Згідно з документами, датованими лютим, у планах Єгипту було виготовити 40 тис. ракет для Росії. Їхнє виробництво та відвантаження повинно було триматися в таємниці, “щоб уникнути проблем із Заходом”. Це мало б бути відплатою Росії за неназвану допомогу раніше.

У відповідь на оприлюднення таких планів влада Єгипту заявила, що Каїр не приймав жодної сторони у війні, а Білий дім – “що немає жодних ознак того, що Єгипет надає летальну зброю Росії”.

Китай може співпрацювати з Росією.

Китай може використати українські удари по цілях у глибині Росії “як можливість представити НАТО як агресора і може збільшити свою допомогу Росії, якщо вважатиме, що ці удари були значними”.

“Китай відреагує більш рішуче і, швидше за все, збільшить обсяг і кількість матеріальних засобів, які він готовий надати Росії, якщо українські удари будуть завдані по об’єктах, що мають високу стратегічну цінність, або якщо виявиться, що вони спрямовані проти вищого російського керівництва”, – йдеться в документі.

Угорщина може допомагати з переміщенням зброї

Угорщина могла дозволити використовувати свій повітряний простір партнерам та Україні для переміщення зброї. В оприлюднених даних йдеться, що українські пілоти перелетять на переданих Хорватією гелікоптерах “через повітряний простір Угорщини”.

Голова ООН надто поступливий Росії.

Антоніу Гутерріш був настільки зацікавлений у збереженні чорноморської зернової угоди (укладеній за посередництва ООН і Туреччини в липні 2022), що був готовий поступитися вимогам Росії. Така позиція “підривала ширші зусилля притягнути Росію до відповідальності” за війну.

За матеріалами: BBCThe New York TimesThe Washinfton PostCNNReutersDWPolitico, Fox news.

Коментарі

Олег Довганик