Весняна хвиля COVID-19 буде значно вища і стрімкіша, ніж осіння, та може стати національною катастрофою. Про це попереджає один із перших дослідників пандемії COVID-19, викликаної коронавірусом SARS-CoV-2, – лікар і науковець, кандидат біологічних наук Володимир Галицький (Інститут біохімії імені О.В. Палладіна НАН України).
Як пише «Четверта студія», про те що лежить в основі хвилеподібного перебігу епідемії COVID-19? Чим особлива і скільки триватиме весняна хвиля епідемії COVID-19 в Україні? Чи можна ще щось встигнути зробити, аби запобігти найгіршому сценарію та знизити число жертв? Про це старший науковий співробітник відділу молекулярної імунології Інституту біохімії імені О.В. Палладіна НАН України кандидат біологічних наук Володимир Галицький розповів в ефірі програми телеканалу «Київ» та в ексклюзивному коментарі пресслужбі НАН України.
На Facebook-сторінці Володимира Галицького оприлюднено прогноз весняної хвилі епідемії COVID-19 в Україні. Очолювана ученим міжнародна група науковців ще минулої осені ідентифікувала ключові молекулярні механізми, що лежать в основі хвилеподібного перебігу пандемії COVID-19, та дійшла висновку, що весняна хвиля епідемії COVID-19 в Україні почнеться наприкінці зими – на початку весни і супроводжуватиметься вищим рівнем захворюваності, значно більшою кількістю важких випадків та значно вищою летальністю, ніж осіння хвиля.
У теперішньому прогнозі вчений уточнює, що весняна хвиля епідемії триватиме до середини травня, а її пік припаде на початок квітня. На піку щоденна кількість нових випадків може сягнути 40 тисяч (інше питання, скільки з цих випадків буде підтверджено, оскільки лабораторні потужності на сьогодні все ще залишаються дуже обмеженими), а щоденна кількість смертей – перевищити тисячу, особливо якщо можливості системи охорони здоров’я будуть вичерпані.
Як пише на своїй сторінці у ФБ Володимир Галицький, ще минулої осені, коли ще тільки розгоралась осіння хвиля COVID-19, ми вже остаточно ідентифікували молекулярну основу хвилеподібного перебігу епідемії та знали, коли осіння хвиля спаде, та коли точно і чому саме тоді почнеться весняна хвиля. Ми ще восени передбачали, що весняна хвиля почнеться наприкінці зими / на початку весни і буде характеризуватись значно вищою захворюваністю, значно більшою кількістю важких випадків та значно вищою летальністю, аніж осіння хвиля.
В основі весняної хвилі лежить сезонна (весняна) гіперекспресія вірусного рецептора ACE2 – його кількість різко зростає на поверхні клітин епітелію альвеол легень. По-перше, це різко підвищує сприйнятливість – для гарантованої зустрічі віріона (вірусної часточки) з рецептором стає потрібна у сотні разів менша кількість віріонів.
По-друге, для зараження відразу усього об’єму легень теж достатньо меншої кількість віріонів. По третє, стає можливим суперрозповсюдження – з великої площі сприйнятливого і зараженого епітелію виділяється величезна кількість нових віріонів, причому у вигляді аерозолю. По-четверте, ураження виключає з газообміну відразу велику частину легеневої тканини. По-п”яте, масивне вірусне ураження легень може спричинити вивільнення великої кількості медіаторів запалення – цитокіновий шторм. Тобто, під час весняної хвилі легенева тканина стає основним об”єктом ураження у організмі (що не виключає й інших ускладнень). І тому весною COVID-19 має інший, важчий перебіг, аніж восени.
Весняна хвиля COVID-19 в Україні буде тривати до середини травня. Пік – початок квітня. Щоденна кількість нових випадків на піку – 40 тисяч (скільки буде підтверджено – а інакше випадок не реєструється – залежить від можливостей системи охорони здоров”я і лабораторних потужностей, які й сьогодні дуже обмежені). Щоденна кількість смертей на піку – 1000 і вище, особливо якщо можливості системи охорони здоров”я будуть вичерпані.
Уникайте поїздок у громадському транспорті, спортзалів (ви ж розумієте, що при інтенсивному диханні вірусних часточок виділяється в багато разів більше, у замкнутому приміщенні вони зависнуть надовго, а імовірність вдихнути заразу більша настільки, наскільки більший об”єм зараженого повітря пройде через ваші легені?), кафе/барів/пабів (ви ж там будете змушені зняти маску, щоб з”їсти/випити?) контактів, без яких можна обійтися, носіть респіратори FFP3 і окуляри. Вакцинуйтесь при можливості.
Вимога до влади – негайно вжити усіх можливих протиепідемічних заходів. Дорого? За все треба платити, у даному разі – за десятиліття неуваги до науки і медицини, за десятиліття потурання розкраданню бюджетних коштів, внаслідок чого їх завжди не вистачало на розвиток вітчизняної науки і вітчизняних технологій (і в результаті Україна не може навіть виготовляти вакцини та вивчати збудників захворювань), нарешті, за бездіяльність (імітацію бурхливої діяльності) протягом минулого року.
Моє інтерв”ю прес-службі Національної академії наук України про молекулярні основи весняної хвилі епідемії COVID-19 та пов”язані з нею небезпеки
Опубликовано Volodymyr A. Halytskiy Среда, 10 марта 2021 г.
А, до біса все.
Я з осені говорив, що саме так буде, і коли це буде, причому точно – хіба що лише на день у календарі не…Опубликовано Volodymyr A. Halytskiy Суббота, 6 марта 2021 г.
Опубликовано Volodymyr A. Halytskiy Вторник, 9 марта 2021 г.
Статистика