Від початку епідемії понад 600 журналістів із 59 різних країн світу померли від COVID-19.
Як пише «Четверта студія» з посиланням на допис голови НСЖУ Сергія Томіленка, такі дані оприлюднила неурядова організація «Кампанія Прес-Емблеми» (Женева) (Press Emblem Campaign – PEC), інформує Європейська Федерація Журналістів. В Україні, за даними Національної спілки журналістів України, від коронавірусу померло 14 журналістів, переважно пенсійного віку.
Серед європейських країн найбільші показники смертності в Італії – 40 підтверджених жертв за рік. 17 померлих у Туреччині, 13 у Великобританії, 8 у Росії, 6 в Іспанії та 5 у Франції. Переважна частина колег були журналістами-фрілансерами та фотографами. PEC також зафіксували щонайменше по одній смерті в Австрії, Азербайджані, Бельгії, Болгарії, Німеччині та Швейцарії.
Однією із останніх жертв пандемії стала відома італійська журналістка Лівія Джустолісі, яка була «двигуном» історичної премії «Franco Giustolisi Justice and Freedom» у сфері журналістських розслідувань. Нагорода була названа на честь її батька, який також був відданим професіоналом.
Трагічні випадки смертей від коронавірусу не оминули й Україну. Як констатує голова НСЖУ Сергій Томіленко, переважно жертвами хвороби стали ветерани журналістики, люди похилого віку. Але також від ускладнень, викликаних коронавірусом, помирають і молодші за віком працівники ЗМІ.
«У серпні на 53-му році життя померла авторитетна львівська журналістка, головний редактор районної газети «Бойківська думка» Іванна Русин, яка була багаторічною редакторкою газети, керувала нею після роздержавлення. Відома своєю принциповою позицією з відстоювання інтересів мешканців Бойківського краю та резонансними публікацями. НСЖУ всіляко підтримувала журналістів, яких зачепила хвороба й по змозі допомагала. Але хотілося б, аби і на державному рівні, й у суспільстві було усвідомлення, що працівники ЗМІ ризикують життям, виконуючи свою місію з донесення важливої інформації до громадськості», – коментує Сергій Томіленко.
Одним з перших серед працівників ЗМІ в Україні від коронавірусу помер телеінженер Суспільного мовлення з Рівного Микола Теремок. Його життя перервалося у травні 2020 року. Наразі відомо, що найбільші втрати від COVID19 – серед журналістської спільноти Запорізької та Одеської областей.
У ЄФЖ відзначають, що журналісти постійно перебувають на передовій, починаючи з перших спалахів хвороби. Вони – у зоні підвищеного ризику.
«Реальні показники, безумовно, вищі, оскільки причина смерті журналіста не завжди уточнюється, і це тривожний дзвінок», – зазначає очільниця Європейської Федерації Журналістів Ренате Шредер. – Необхідно, щоб власники засобів масової інформації впровадити чіткі правила щодо збереження здоров’я та безпеки журналістів як у редакціях, так і за їх межами. Ця пандемія ще не закінчилась».
ЄФЖ наголошує, що журналістам потрібна більша емоційна й медична підтримка. Такі заходи, як підвищення обізнаності, зміцнення потенціалу та план дій ООН щодо безпеки журналістів повинні виконуватися урядами країн.
Пішли у Вічність, в пам’яті живуть…
(українські журналісти, які померли від ускладнень COVID19):
КРЕЦУ Федір Анатолійович (40 років), колишній редактор Одеського обласного радіо.
КУШКО Анатолій Петрович, заслужений журналіст України, ветеран журналістики. Працював редактором служби новин в Херсонській ОДТРК, власним кореспондентом Українського радіо по Херсонській області, автор збірок гумористичних поезій.
ЛУЦЕНКО Володимир Антонович, член ради ветеранів Дніпропетровської обласної організації НСЖУ, голова обласної організації Спілки письменників.
МАЛІЙ Ніна Володимирівна, ветеран радіожурналістики, м. Лубни, Полтавська область.
ПАНФІЛОВ Віталій Аркадійович, ветеран журналістики, колишній редактор радіо «Запоріжжя» та Запорізького телебачення.
РУЖИН Іванна Мар’янівна, головний редактор Сколівської районної газети «Бойківська думка», Львівська області.
СТАРИКОВ Олександр Васильович, журналіст газети «Південна зоря», Бердянськ, Запорізька область
СУШИНСЬКИЙ Богдан Іванович, письменник, член НСЖУ, Одеса.
ТЕРЕМОК Микола, телеінженер філії ПАТ «НСТУ» «Рівненська регіональна дирекція».
ФІГОЛЬ Богдан Михайлович, колишній голова Івано-Франківської обласної спілки журналістів
ФУТОРСЬКИЙ Дарій Любомирович, ветеран НСЖУ, депутат Львівської обласної ради першого – демократичного скликання, один з фундаторів Незалежності України.
ЧЕКОВА Людмила Іванівна, тележурналістка і ведуча, працювала на «7 каналі» м.Одеса.
ЧЕРЕВАТЕНКО Іван Олександрович, фотокореспондент, ветеран журналістики, Одеса.
ЯКИМЕНКО Ольга Григорівна, заслужений журналіст України, головний редактор газети Запорізького району «Червоний промінь»
Перелік укладено за інформацією регіональних організацій НСЖУ
Як повідомлялося, журналісти інформаційного відділу телеканалу «Перший Західний» пішли на карантин.
Через COVID-19 у Європі померло майже 90 журналістів, в Україні – 14
Від початку епідемії понад 600 журналістів із 59…
Опубликовано Sergiy Tomilenko Четверг, 14 января 2021 г.
завдяки прокурорам майно передадуть місту
Так звані урбаністи Садового спровокували черговий конфлікт з Львівською архиєпархією УГКЦ
Львівського загону