В Україні розпочато створення Коаліції дієвців культури — громадської платформи, що об’єднує дієвців із різних сфер задля спільного відстоювання прозорих та зручних для всіх гравців процесів у культурному полі, розвитку актуальних політик.
Про це пише Четверта студія з посиланням на організаторів.
Протестну самоорганізацію культурних спільнот та потребу в створенні регулярної платформи координації та взаємодії спричинило системне втручання в роботу нових культурних інституцій, блокування їх роботи та маніпуляції з конкурсними процедурами (УКФ, Довженко-Центр, Мистецький Арсенал).
Маніфест дієвців культури та створення Коаліції проголосили в останній день Конгресу культури у Львові. «Культуру не можна узурпувати. Її не можна поставити на службу політичній кон’юнктурі. Ми не будемо миритися з таким станом речей», — зазначено в документі. Прочитати та підписати Маніфест можна за посиланням. (Запис презентації – за посиланням, з відмітки 2:24)
За перші дві доби Маніфест підписали 186 осіб, серед них, зокрема, перший гендиректор Українського інституту Володимир Шейко, директорка Форуму видавців Софія Челяк, поет і перекладач Остап Сливинський, режисерка Надія Парфан, композиторка Алла Загайкевич, акторка Ірма Вітовська та інші.
Ініціатор(к)ами створення Колаіції стали: критикиня й редакторка розділу «Культура» в LB.ua (2016-2021) Дарія Бадьйор, кінознавець, менеджер культиури Іван Козленко, ініціаторка законів про УКФ, УІК, державну мову та конкурсний добір керівників культурних інституцій, народна депутатка 8 скликання та екс-заступниця Міністра культури (2019-2020) Ірина Подоляк, менеджерка культури, співзасновниця Dofa.fund Ольга Сагайдак.
До кінця року засновники Коаліції проведуть зустрічі із культурними спільнотами в 5-ти містах: Дніпро, Івано-Франківськ, Одеса, Ужгород, Харків. За графіком зустрічей можна стежити на фейсбук-сторінці «Коаліція дієвців культури».
«Ми маємо намір провести ревізію політик, інвентаризацію процесів управління та ухвалення рішень у сфері культури. Виявити недоліки, системні помилки та структурні невідповідності державних політик. З’ясувати їх причини та запропонувати нові моделі ефективної взаємодії» — йдеться у Маніфесті.
Засновники Коаліції вже розпочали аналіз законодавчої бази та інших нормативних документів, якими регулюється діяльність у царині культури в Україні. Вони запрошують усіх небайдужих дієвців ділитися своїми заувагами до існуючих політик – написавши листа на coalitionforculture@gmail.com.
А ще — запобігати процесам «рейдерського захоплення» культурних інституцій через торпедування їхніх керівних органів з боку представників влади та недоброчесних учасників ринку.
«Стежити, аби вчасно спільно реагувати та давати їм відсіч», — говорить Ольга Сагайдак. Ольга також зазначає, що процеси наступу на інституції нового дизайну відбуваються не лише в сфері культури, їх можна спостерігати в розхитуванні таких інституцій як НСЗУ, НАБУ тощо. «Тому сьогодні ми повинні об’єднувати наші “бульбашки”, виступати єдиним фронтом».
«Ми хочемо запропонувати вам усім мати спільний голос і мати майданчик, на якому ми будемо виробляти наші спільні правила гри та реагувати на реваншистські спроби системи, яка не зацікавлена у прозорих ліберальних процесах, — зазначила Ірина Подоляк. — Це об’єднання культурних гравців, правників, інноваторів, реформаторів із різних сфер, які хочуть перестати накладати латки на старе рядно і створити нову дієву культурну політику».
Ініціатори створення Коаліції вже розпочали дії і в публічному полі: зокрема, подали до Державного Бюро розслідувань заяву про неправомірні дії працівників ДАСУ і вчинення ними злочину передбаченого ч. 1 ст. 365 КК України (перевищення влади або службових повноважень*) та висловили свою позицію на прес-конференції щодо кризи в культурі. «Міністерство культури та інформаційної політики не просто дистанціюється від кризи, а хоче перевести усі стріли та звинувачення у власній неспроможності, в тому числі управлінській, на особу, яка розбудовувала цю інституцію від початку, тобто Юлію Федів», — заначила Ірина Подоляк.
Дарія Бадьйор нагадує, що за останні 7 років у царині культури відбувся ряд критично важливих змін. Зокрема — співдія державного та недержавного сектору: «У державний сектор прийшли притомні, сучасно мислячі і чесні фахівці та фахівчині, які принесли з собою ті демократичні принципи, за якими існує недержавний культурний сектор, свої компетенції. Почали розмову про інститут репутації, про компетенції та експертизу, конфлікт інтересів та професійні межі, — говорить критикиня. — І це те, що допомогло Україні набути культурної суб’єктності в міжнародному полі. Але зараз уся ця робота нівелюється. На щастя, цей процес іще можна зупинити».
Іван Козленко вважає, що вибудувана в період постмайданного культурного відродження нова архітектоніка сьогодні є критично загроженою — через втручання влади в демократичні процедури та нехтування цінностями й довірою спільнот.
«Часто існуючі механізми є недосконало прописаними та надміру зарегульованими, в тому числі й нами самими, як, наприклад, механізм створення експертних комісій для конкурсних процедур очільників закладів культури. В постмайданному піднесенні ми сподівалися, що громадськість буде брати участь у формуванні цих комісій; але сьогодні норма про включення в експертні комісії представників/ць громадських об’єднань стала маніпулятивно використовуватись представництвом старих еліт. Тож зараз нам треба спільно переглянути ці механізми, знайти в них вузькі місця, перепрописати і, головне, знову активізувати спільноту задля долучення до цих процесів», — говорить екс-директор Довженко-Центру.
Ініціатор(к)и створення Коаліції наголошують: Маніфест зараз є декларацією спільних цінностей; а до розробки стратегії подальших дій та випрацювання нової архітектоніки культурного розвитку запрошують долучитися усіх небайдужих.
Зробити це можна:
Ознайомитися з текстом Маніфесту та підписати його можна тут: coalitionforculture.org.ua
Фейсбук: Коаліція дієвців культури
Е-мейл: coalitionforculture(at)gmail.com
*ч. 1 ст. 365 КК України — перевищення влади або службових повноважень, тобто умисне вчинення працівником правоохоронного органу дій, які явно виходять за межі наданих йому прав чи повноважень, якщо вони завдали істотної шкоди охоронюваним законом правам, інтересам окремих громадян, державним чи громадським інтересам, інтересам юридичних осіб
Маніфест дієвців культури
Ми – ті, хто народився до, і ті, хто народився після 1991-го року, – мали різні шляхи до свободи, але вони перетнулися під час Революції гідності. Відтоді ми маємо спільний шлях.
Це шлях солідарного творення культури відкритого суспільства на базі демократичних цінностей.
Кожен на своєму місці – в регіонах та в столиці, в органах влади та в громадському секторі, на чолі інституцій та в горизонтальному просторі низових ініціатив – ми працювали і працюємо, керуючись принципами прозорості, підзвітності, рівноправності, інклюзивності та різноманітності.
Наслідком цієї роботи стало зародження нової архітектоніки сфери культури, позбавленої привілеїв, змов та патерналізму.
Завдяки реформам, ініційованим знизу громадянським суспільством, Україна пережила постмайданне культурне відродження й почала здобувати суб’єктність у міжнародному культурному полі.
Натхненні спільним успіхом, ми вважали, що ці зміни незворотні.
Однак, спочатку спорадично, а дедалі все системніше й зухваліше, представники влади та старих еліт стали втручатися в демократичні процедури, нехтуючи цінностями і довірою спільнот.
Сервільність і непотизм, повсюдний конфлікт інтересів, інструменталізація культури і деградація репутації стали витісняти незалежність і компетентність.
Сфера культури знову невблаганно скочується в прірву корупції, профанації та неефективності.
Ми не будемо миритися з таким станом речей.
Ми вважаємо, що якісні зміни, які довели свою ефективність, мають залишатись відправними точками для подальшого розвитку культури.
Ми віримо, що базовані на презумпції доброчесності та фаховості демократичні принципи є не лише виправданими, але й необхідними.
Ми знаємо, що ефективний і вільний розвиток культури потребує адвокації та уваги всіх дієвців.
На захист цих фундаментальних змін ми об’єднуємось задля доброго врядування у сфері культури. Як волонтери, ентузіасти, фахівці та творці культури, ми засновуємо загальнонаціональну мережу координації, адвокації та взаємодопомоги.
Наша мета – максимальна лібералізація процесів, якнайширша доступність культурних продуктів, заохочення розвитку вільної особистості.
Ми маємо намір провести ревізію політик, інвентаризацію процесів управління та ухвалення рішень у сфері культури. Виявити недоліки, системні помилки та структурні невідповідності державних політик. З’ясувати їх причини та запропонувати нові моделі ефективної взаємодії.
Задля цього ми згуртуємо правників, інноваторів, реформаторів із різних сфер для радикальної зміни законодавства та забезпечення незворотності поступу, заснованого на принципах прозорості, доброчесності та ефективності
Ми згуртуємо дієвців культури – змінотворців, свідомих необхідності якісних перетворень.
Ми часто співпрацюємо, спільно творимо сенси, розділяємо спільні цінності. Але, як показує досвід останніх років, цього недостатньо. Ми маємо масштабувати досвід самоорганізації на рівень напрацювання політик.
Ми потребуємо компетенцій, досвіду, сміливості та енергії один одного.
Ми закликаємо всі спроможні ініціативи та інституції долучитись до загальноукраїнської мережі координації та взаємодопомоги задля розробки, адвокації та комунікації змін у сфері культури, яких ми прагнемо.
Ми розділяємо спільні цінності – прийшов час артикулювати спільні інтереси.
Культуру не можна узурпувати.
Її не можна поставити на службу політичній кон’юнктурі.
Вона рівною мірою належить усім.
Ні депутати Львівської міської ради, ні чиновники Садового не піднімали це питання
Не існує вищої цінності, ніж захист Батьківщини та свого народу