Галерея

У селі Підгайчики біля Львова відкрили оновлений музейно-культурний центр

У селі Підгайчики, що біля Львова, урочисто відкрили оновлену туристичну локацію «На Унтервалю».

Про це пише Четверта студія з посиланням на прес-службу ЛОДА.

Це музейно-культурний центр, що показує мультикультурне минуле галицького села, де протягом 150 років аж до 1939 року компактно розвивались чотири культури: українська, німецька, єврейська та польська. Нова інтерактивна локація розкаже про унікальне поєднання в одній громаді цих культур.

В музеї зусиллями місцевих активістів зібрана експозиція предметів побуту, культових речей, меблів, стародруків. Фонд музею налічує понад 100 унікальних експонатів. Музейно-культурний центр у Підгайчиках – це простір, який об’єднує музей, громадський культурний центр, подієвий майданчик та мистецьку галерею у коморі. Тут є інтерактивна експозиція з модульним виставковим обладнанням, що залучає гостей до взаємодії, сучасна фотозона з використанням предметів спадщини, а ще живі історії з минулого.

У селі Підгайчики біля Львова відкрили оновлений музейно-культурний центр

У селі Підгайчики біля Львова відкрили оновлений музейно-культурний центр

У селі Підгайчики біля Львова відкрили оновлений музейно-культурний центр

Окрім того, команда облаштувала професійну систему освітлення, цілодобову вуличну експозицію, аудіо гід українською, німецькою та англійською мовами та відкритий подієвий майданчик.

Привітала команду музейників директорка департаменту з питань культури, національностей та релігій облдержадміністрації Ірина Гаврилюк:

«Люди, які знають і бережуть свою історію – мають майбутнє. Цей культурний центр унікальний, бо кожна деталь тут зроблена з любов’ю і світлою пам’яттю про людей. У цьому музеї зібрані не лише експонати, а цілі людські долі. Дякую команді за пророблену роботу і за той незгасний ентузіазм, з яким беретеся до справи», – зазначила Ірина Гаврилюк.

Проєкт «Унтервальден 2.0.: реекспозиція Музейно-культурного центру «На Унтервалю», реалізовано в межах партнерської програми «Культура.Туризм.Регіони» Українського культурного фонду та Державного агентства розвитку туризму.

Історична довідка

До 1939 року на території сучасних Підгайчиків було два поселення: українські Підгайчики та німецький Унтервальден. Там одночасно мешкали чотири нації: українці, німці, євреї та поляки. Під час Другої світової війни звідти примусово виселили німців та поляків, а євреїв знищили під час Голокосту. Відтоді майже 40% села стояли пусткою.

Через політику Радянського союзу німецький Унтервальден спочатку перейменували в Підлісне, а потім приєднали до села Підгайчики. Релігійні споруди німців, євреїв та поляків знищили або перетворили на склади та майстерні, а в їхні будинки поселили депортованих українців. Таким чином етнічний склад села та регіону кардинально змінився. Більше, ніж 50 років, колишні мешканці Галичини не могли повернутися додому.

Так тривало аж до 90-х років, доки Україна повернула незалежність. Мультикультурний дискурс Галичини знову став актуальним у період 2010-х років. З 2016 року Підгайчики відвідують нащадки примусово виселених німців. Тоді ж розпочалась ініціатива з порятунку давнього німецького кладовища, що переросла у створення локального музейно-культурного центру.

Коментарі

Олег Довганик

Share
Published by
Олег Довганик

Recent Posts

У Львові пʼять років не ремонтували аварійний міст

Ні депутати Львівської міської ради, ні чиновники Садового не піднімали це питання

19 години тому

Зимноводівська громада попрощалася із захисником

Не існує вищої цінності, ніж захист Батьківщини та свого народу

20 години тому