Галерея

У Львові відкрили меморіальну таблицю Станіславу Лему (ФОТО)

Місто відзначає 100-ліття визначного львів’янина, відомого на весь світ письменника-фантаста Станіслава Лема. Зокрема, сьогодні відбулось урочисте відкриття меморіальної таблиці Станіславу Лему на фасаді будинку, де мешкала родина Лемів, на вул. Б. Лепкого, 4.

«Завдяки видавництву «Човен» мені в руки потрапила книжка «Лем. Життя не з цієї землі». Я сьогодні почав свій ранок з читання цієї книги. Тут дуже багато цікавого є про життя Лема. Це дуже неординарна, але вільна людина. Так само, як французи мають Жуля Верна, англійці мають Конан Дойля, ми маємо Лема. Це велике щастя для нас, бо ми хочемо весь наступний рік пізнавати Лема, де він жив, що робив, що любив їсти, що писав, щоб ми краще його пізнали. Думаю, ми зробимо дуже велику справу. Твори, які він написав, запалили дуже багатьох людей науки, мистецтва, культури. Великі оплески Лему та людям, які його люблять та доторкаються до нього», – зазначив міський голова Львова Андрій Садовий.

«Тут, у цьому місці народився такий великий письменник. На 52 мови перекладені його книжки, наклади – понад 40 млн книжок. Це один з найбільших письменників 20 століття. Його наукова фантастика – це книжки, які знають у всьому світі, на них творені фільми. Ми раді, що власне у Львові та у Кракові перебував цей великий чоловік. Так він єднає два наші міста – Львів і Краків. Це приклад нашого звязку. Знаю, що недавно ви святкували 30-річчя Незалежності України. Хочу побажати, аби ви жили в мирі, спокої, щоб не було війни, щоб ви повернули все, що вам належить», – сказав депутат Краківської міської ради Славомір Пєтжик.

З інспіраційною промовою виступив також Андрій Павлишин – перекладач текстів і біографії Станіслава Лема українською, активний популяризатор його творчості, автор подкастів і відеоблогів, учасник дискусій до 100-ліття письменника. Він, зокрема, розповів про дитинство письменника, еволюцію його поглядів, а також зв’язок зі Львовом.

«Станіслав Лем усе життя сповідував ідею протистояння авторитаризму, тоталітаризму, нацизму, фашизму, комунізму – усім тим системам, які перешкоджають людям вільно жити, висловлюватись і творити.

Ми, історики, іноді б’ємось об віртуальну стіну, тому що будинки і мури не можуть говорити, а насправді могли б розповісти дуже багато цікавого. Зокрема, цей будинок – на вулиці Лепкого, 4 – міг би багато розказати про Станіслава Лема. На початку 20-го століття, коли ця вулиця тільки будувалася, Леми спочатку придбали собі тут помешкання, а потім поступово викупили увесь будинок і використовували його як чиншову кам’яницю. Батько Станіслава Лема був відомим лікарем-отоларингологом, мав тут на другому поверсі свій кабінет, приймальню. А на третьому вони жили. В інших приміщеннях мешкали ті, хто винаймав у них квартиру, і це було додатком до родинного бюджету.

Станіслав Лем народився у 1921 році. Дата не до кінця зрозуміла, адже усюди, в усіх можливих джерелах записано, що це 12 вересня. Однак родинна легенда каже, що це було 13 вересня, просто вирішили 13-м числом не псувати хлопцю біографію. Тож ми відзначаємо 100-ту річницю саме сьогодні», – розповів Андрій Павлишин.

Додамо, що Львів – рідне місто Лема, де він сформувався як особистість, навчався в гімназії та університеті, написав перший фантастичний роман, прожив першу третину свого життя. 17 липня 1945 року Лем покинув Львів у потязі вигнанців і вже ніколи сюди не приїжджав. Однак, рідне місто пам’ятає Лема і прагне належно відзначити ювілей великого львів’янина.

Станіслав Лем казав: «Я львів’янин і львів’янином залишуся до смерті». Саме ці слова зобов’язують нас символічно повернути його Львову та Україні. Відтак, львів’ян та гостей міста запрошують разом відзначити 100-ліття всесвітньо знаного письменника-фантаста, футуролога та філософа Станіслава Лема.

Програма заходів до уродин Станіслава Лема, 12 вересня:

16:30 – дискусія в РадіоГаражі (вул. Князя Романа, 6) на тему «Місце Лема в українській сучасній культурі» за участі Юрія Андруховича, Ірини Старовойт, Андрія Лініка та Андрія Павлишина. Модерує подію Богдан Шумилович.

18:30 – відкриття муралу на стіні компресорної станції Lem Station (вул. Д. Вітовського, 57) в рамках міжнародного проєкту «Нам не потрібні інші світи. Нам потрібні дзеркала».

19:00 – відкриття фестивалю аудіовізуального мистецтва «Тетраматика» (Lem Station, вул. Д. Вітовського, 57).

Організаторами подій є управління культури ЛМР, Офіс “Львів – місто літератури ЮНЕСКО”, ГО “НУРТ”, ТзОВ “ЛемСтейшн”, у партнерстві з офісом “Катовіце – місто музики ЮНЕСКО”, Ibis Styles Lviv Center, Польським Інститутом у Києві та видавництвом “Навчальна книга “Богдан”.

У Львові урочисто відкрили меморіальну таблицю Станіславу Лему, фото ЛМР

У Львові урочисто відкрили меморіальну таблицю Станіславу Лему, фото ЛМР

У Львові урочисто відкрили меморіальну таблицю Станіславу Лему, фото ЛМР

У Львові урочисто відкрили меморіальну таблицю Станіславу Лему, фото ЛМР

У Львові урочисто відкрили меморіальну таблицю Станіславу Лему, фото ЛМР

У Львові урочисто відкрили меморіальну таблицю Станіславу Лему, фото ЛМР

У Львові урочисто відкрили меморіальну таблицю Станіславу Лему, фото ЛМР

Коментарі

Олег Довганик

Share
Published by
Олег Довганик

Recent Posts

У Львові пʼять років не ремонтували аварійний міст

Ні депутати Львівської міської ради, ні чиновники Садового не піднімали це питання

10 години тому

Зимноводівська громада попрощалася із захисником

Не існує вищої цінності, ніж захист Батьківщини та свого народу

11 години тому