27 жовтня зі Львівської лікарні швидкої медичної допомоги виписали чоловіка, якому першому в Україні успішно пересадили легені.
Про це Суспільному розповів Віктор Бабій, пише Четверта студія.
Через хронічну хворобу легень 56-річний Віктор Бабій упродовж чотирьох років майже не виходив із дому.
Недуга не дозволяла йому жити повноцінно, адже він був залежний від кисневого концентратора.
Пересадили легені чоловіку наприкінці вересня від посмертного донора. Попереду у нього курс реабілітації.
Віктор Бабій спілкується із відвідувачами через захисний екран. У нього ще триває процес реабілітації. Проте він вже може дихати сам.
“Важко пояснити, коли тобі бракує кисню. От пішов на кухню чи куди – і чуєш, що задихаєшся, а не можеш швидше дійти до того апарату, щоб вдихнути. Коли очі на лоба лізуть. То страшно, коли задихаєшся”, — каже Віктор Бабій.
Львів’янин хворів протягом 10 років. 12 вересня його прооперували львівські лікарі та їхні колеги з Польщі. Операції із пересадки легень є одними із найважчими у трансплантології. Тому аби провести її, у львівській лікарні готувались півтора року.
“Він переніс надскладну операцію. Пересадка легень — це одна із найтяжчих операцій, які роблять у світі. Якщо ви подивитесь по статистиці, їх в кожній країні роблять дуже й дуже мало, бо треба підібрати пару-реципієнт, плюс приживання, плюс розміри і те, що молодий вік має бути в донора”, — каже керівник лікарні Олег Самчук.
Незважаючи на те, що операція коштувала півтора мільйона гривень, для пацієнта вона була безкоштовною. Її вартість сплатили спонсори лікарні. Після трансплантації Віктор мусить пройти курс реабілітації, а також впродовж усього життя приймати ліки. Протягом першого місяця купуватиме їх за гроші, які виділили із міського бюджету.
“На сьогодні до півроку, що зараз нам розписали, кожного дня лікування буде обходиться до 6 тисяч гривень. Кожного дня! І багато з тих ліків неможливо дістати. Є ліки, яких навіть у Львові немає, їх треба швидко замовляти деінде”, — каже дружина пацієнта Алла Бабій.
Надалі гроші виділятимуть із держбюджету. Оскільки Віктор перший в Україні, кому пересадили легені, видатки на ліки у МОЗ ще затверджують.
“Він єдиний і він перший в тому, що це має оплатити держава. Далі найскладніше – це треба затвердити гроші на імуносупресію, яку будуть отримувати ці пацієнти пожиттєво, коли вони випишуться з лікарні. Вони будуть приймати певну кількість препаратів, які буде оплачувати держава. Це приблизно 130-150 тисяч в місяць”, — каже Олег Самчук.
Після реабілітації Віктор планує зустрітись із сім’єю донора, поїхати з дружиною на море та до єдиного сина за кордон.
“Реабілітація — це важко. Я практично не ходив, м’язи атрофувалися. Тому ноги болять, все болить, але працюємо над тим. Попри те так, я щасливий”, — додає Віктор Бабій.