Лікарі Львівської клінічної лікарні швидкої медичної допомоги вперше в Україні виконали операцію за допомогою методики віртуальної реальності. Вони прооперували 12-річну дівчинку з вадою аорти.
Про це Суспільному розповів дитячий кардіохірург Віталій Петров, пише Четверта студія.
До лікарів звернулася дівчинка зі скаргами на частий головний біль та високий артеріальний тиск, який сягав 160-180 мм ртутного стовпчика. Проблема загострилась в останні півроку. Під час огляду лікарі запідозрили у дитини ваду серця — коарктацію аорти.
Задля того, щоб візуалізувати модель аорти із усіма її анатомічними особливостями, характерними для цього клінічного випадку, медики створили віртуальну модель.
“Це означає, що пацієнт не є перед нами, він може бути вдома, будь-де, а ми створили модель його хвороби, у цьому випадку модель аорти зі звуженням. Це дозволяє нам, умовно кажучи, зайти всередину серця, судини і подивитись як все виглядає зсередини, ззовні, збоку, спереду, дізнатись як саме виглядає ця хвороба. Коли ми це все зробили, побачили, що є спосіб допомогти дитині без оперативного втручання”, — каже Віталій Петров.
Операцію вирішили зробити малоінвазивним ендоваскулярним способом — без розрізів тіла.
“Ми зробили прокол в одній судинці на нозі і через нього ввели спеціальний пристрій — стент. Він розширив звуження. Дитина спала під час процедури, їй зробили седацію, це навіть не був глибокий наркоз. Після того як вона прокинулася, дівчинка була вже у палаті з мамою. Вже на наступний день вона була готова до виписки додому”, — каже дитячий кардіохірург.
Така малоінвазивна операція, на відміну від типового хірургічного втручання, не вимагає тривалої реабілітації у палаті інтенсивної терапії, каже лікар. Дівчинка поступово повертається до звичного життя.
“Вона вже відновилася. Після процедури ми виміряли їй артеріальний тиск, він становив норму — 110 мм ртутного стовпчика без ліків, тиск самостійно зменшився. Дитина вже відновлює свою активність, ніяких обмежень, ніяких спеціальних вимог немає і це ще один позитив від малоінвазивних втручань. Що ми рекомендуємо — час від часу консультуватися у лікарів”, — каже Віталій Петров.
Операцію із застосуванням технології віртуальної реальності в Україні провели вперше. Аналогічні оперативні втручання почали виконувати у США, у дитячому госпіталі у Філадельфії, де стажувався кардіохірург.
“Я побачив наскільки ця технологія помічна для лікування. Тому спілкувався з лікарями госпіталю, які відповідальні за цю програму у США, і вони розповіли як це робиться, яка методика роботи, яке потрібне обладнання, яка послідовність дій. Ми навіть спілкувалися пізніше, коли я приїхав в Україну, обговорювали деталі. І з їхньою підтримкою це все вдалось реалізувати”, — додає Віталій Петров.
Ні депутати Львівської міської ради, ні чиновники Садового не піднімали це питання
Не існує вищої цінності, ніж захист Батьківщини та свого народу