Галерея

У Львові 37% мешканців користуються додатками для відслідковування руху транспорту

У Львові стартував Форум електронного урядування Forum 451°E | 2021, який відбувається вже увосьме. Зокрема, захід розпочався презентацією дослідження рівня цифрової грамотності мешканців Львівської громади, проведеного з допомогою команди агенції Fama. Всі охочі можуть долучитись до Форуму, переглянувши онлайн-трансляцію.

Про це пише Четверта студія з посиланням на прес-службу ЛМР.

Зокрема, до відкриття події долучився перший заступник міського голови Львова Андрій Москаленко.

«У нас є традиція – раз на рік зустрічатися і аналізувати електронні послуги, поведінкові моделі, дивитися, що буде наступного року, розуміти тренди. Сьогодні ми почнемо із того, що презентуємо дуже цікаве дослідження, яке робили наші колеги. Думаю, що одним із найцікавіших буде вивчення сьогоднішніх поведінкових моделей.

Власне, за останній рік багато що змінилось, починаючи від електронних послуг, до сприйняття, покриття інтернету та відкритих даних. Це все нам дуже потрібно у нашій повсякденній роботі у реалізації великих проєктів, тому сьогодні ми уважно дивимось до цих цифр, адже вони точно лягатимуть в основу нашої подальшої спільної праці.

Хочу зазначити, що у нас форум відбувається також онлайн. Запрошую слідкувати за ним протягом тижня, думаю, що це буде цікаво та корисно», – зазначив посадовець.

Так, стежити за оновленнями та долучитись до заходу можна за посиланням: https://fb.me/e/1ZbqJkcXi

В межах першого дня Форуму відбулось обговорення «Вміти & використовувати: результати дослідження рівня цифрової грамотності населення Львівської громади», де експерти розповіли про рівень володіння цифровими навичками, а також популярність та використання електронних сервісів. Зокрема, результати проведеного дослідження презентували керівниця управління ІТ Львівської міської ради Олена Гунько та керівниця Дослідницької агенції Fama Мар’яна Малачівська.

Нижче подаємо результати.

37% мешканців Львівської МТГ користуються додатками для відслідковування руху транспорту у Львові.

Команда Fama розпитала мешканців Львівської МТГ про рівень використання електронних сервісів у їхньому повсякденному житті. Соціологи дізналися чи задоволені мешканці Львівської МТГ якістю мобільного та Інтернет-зв’язків, чи знають вони, як записуватись до лікаря онлайн, чи багато із них використовує «Дію» та користується онлайн-послугами ЦНАПів, та яка кількість знають про електронний цифровий підпис та Bank-ID та користуються ними.

На замовлення управління ІТ Львівської міської ради Дослідницька агенція Fama провела у вересні 2021 року соціологічне опитування «Цифрова грамотність населення Львівської територіальної громади».

Завдяки ньому вдалось з’ясувати, що вдома підключення до Інтернету мають 77% опитаних мешканців Львівської громади. Також, респондентів запитали про якість мобільного зв’язку, відтак 78% львів’ян задоволені послугами, серед мешканців інших населених пунктів громади задоволених якістю мобільного зв’язку лише 50%.

Чверть львів’ян має електронний підпис

Cоціологи також дізнались про використання цифрової ідентифікації особи. Якщо у 2017 році близько 40% опитаних львів’ян нічого не знали про інструменти цифрової ідентифікації особи, зараз таких значно менше (лише 14% львів’ян не чули про електронно-цифровий підпис; 21% – про ідентифікацію через BankID). Зростає і частка користувачів: електронно-цифровий підпис зараз використовують 27% опитаних львів’ян (у 2017 таких було 16%); ідентифікацію через BankID – 33% (проти 21% у 2017 році).

Що ж до показників по Львівській МТГ, то 27% мешканців використовують електронно-цифровий підпис, 13% не знають, що це таке. 32% – використовують ідентифікацію BankID, 19% – не знають, що це.

Послуги онлайн

В Україні є безліч державних електронних сервісів (як національних, так і місцевих), які допомагають отримувати послуги у форматі 24/7. 85% опитаних мешканців Львівської МТГ знають про те, що можуть подавати  показники лічильників за споживання енергоресурсів онлайн, 83% – про те, що можуть сплачувати комунальні  послуги онлайн. До найбільш відомих мешканцям МТГ електронних послуг відносяться запис на прийом до лікаря (80%), Гаряча лінія міста 1580 (64%), мобільний застосунок «Дія» (63%) та попередній запис у чергу ЦНАПу (60%).

Про згадані сервіси не лише знають, ними ще й активно користуються. Серед всіх опитаних мешканців Львівської МТГ 62% подають показники лічильників онлайн, 59% таким способом оплачують комунальні послуги, 54% – записуються до лікаря. Ще 37% користуються додатками для відслідковування руху транспорту у Львові (знають про такий сервіс 51% серед всіх опитаних).

Цифрові навички

В рамках дослідження визначався й рівень володіння цифровими навичками: у 22% мешканців Львівської МТГ цифрові навички відсутні, 12% мають низький рівень цих навичок, 27% мають базовий рівень, 39%  мешканців Львівської МТГ володіють цифровими навичками вище базового рівня.

Для вимірювання рівня цифрових навичок населення було використано методику The Digital Skills Indicator. Респондентам пропонувався перелік із понад 20 практик використання комп’ютерної техніки, програм та сервісів. Респонденти обирали ті з них, які відповідають їхнім вмінням (кількість варіантів відповіді не була обмежена). Перелік носить накопичувальний характер, де інформаційні навички є базовими, а навички створення контенту передбачають володіння комп’ютерною технікою на професійному рівні.

Залежно від кількості обраних практик у кожній із 4 груп, методика пропонує визначати 3 рівня володіння навичками: відсутність навичок, базовий рівень навичок та рівень вище базового. Згодом, ці дані синтезуються в один зведений показник «Рівень цифрових навичок населення», який має 4 виміри: без жодних навичок (відсутність жодних із 4 груп навичок), низький (відсутність навичок у від 1 до 3 груп навичок), базовий (базовий рівень у 4 групах навичок) та рівень вище базового (рівень вище базового у 4 групах навичок).

Результати всього дослідження будуть оприлюднені згодом на сайті Дослідницької агенції Fama: https://fama.agency/

Довідка

Проєкт «Цифрова грамотність населення Львівської МТГ» реалізовано Дослідницькою агенцією Fama у співпраці з управлінням інформаційних технологій Львівської міської ради. Дослідження проводилося методом «face-to-face» інтерв’ю у період з 4 по 9 вересня 2021 року. Загалом було опитано 800 мешканців Львівської міської територіальної громади (МТГ), віком від 16 років. Похибка репрезентативності загальної вибірки з довірчою ймовірністю 0,954 не перевищує 4,9%.

Дослідження було проведено в рамках реалізації Програми цифрового перетворення Львівської міської територіальної громади на 2021-2025 роки. Результати дослідження є основою для визначення ключових показників ефективності реалізації Програми цифрового перетворення Львівської міської територіальної громади до 2025 року.

Коментарі

Олег Довганик