Галерея

У Гарнізонному храмі експонують врятовані військовими у Бахмуті ікони (ФОТО)

У Львові відкрилася виставка ікон, які врятували й привезли захисники Бахмута.

Про це повідомив в о голови ЛОР Юрій Холод, пише Четверта студія.

Експозиція відкрилася сьогодні, 5 травня, у Гарнізонному храмі Святих апостолів Петра і Павла.

Історію порятунку чотирьох ікон розповіли військовослужбовці з позивними “Лютий” і “Шаміль” групи Сил спеціальних операцій “Шквал” ШКВАЛ підрозділ швидкого реагування, які отримали наказ облаштувати спостережний пункт в одному із будинків, де міг бути ворог. Після обстеження однієї зі зруйнованих артобстрілом квартир у багатоповерхівці, бійці побачили одну з ікон.

“Виходили та наткнулися на цю найбільшу ікону, рамка якої стирчала з-під завалів. Я кажу: друже “Шаміль”, ми напевно знайшли ікони. Ми почали діставати їх. І так знайшли, – розповів “Лютий”. – Напередодні Великодня ми принесли її туди, де базувалися. Більшість з нас віряни. І під час свята ікона була для нас духовним підсиленням бойового духу”.

Одна з ікон була частково пошкоджена, тому воїни відреставрували її. З цими іконами у Бахмуті українські військові відсвяткували Великдень. Бійці кажуть – виконали свій обов’язок військовослужбовця, християнина, громадянина України.

“Цінність цих ікон у тому, що бійці, не побоявшись обстрілів з артилерії, витягнули їх. Для нас це є символ Бахмута, таким, яким ми запам’ятали, – каже командир групи спецпризначення “Малиш”. – Бахмут – це хлопці, яким Бог допоміг вціліти, це наші герої, які, на жаль, вже не з нами, це є наші герої, які зараз в госпіталях. Але Бахмут є символом українського і козацького духу.”

Про ікони розповів реставратор Арсен Шпак. Це Богородиця Одигітрія в металевому (латунному) окладі й в дерев’яному футлярі, Спаситель Світу, виконаний у техніці кольорової хромолітографії, Спас-Патократор в латунному окладі й в дерев’яному футлярі й ікона на металі Знамення, що зображає Богородицю-заступницю і до якої молилися у часи лихоліття.

“Цінність цих ікон в тому, що вони врятовані з міста, де точаться жорстокі бої. Це також символ незламності й це об’єкт культурної спадщини, – каже реставратор Арсен Шпак. – Агресія росії нищить все на своєму шляху. І твори мистецтва не є винятком, а подекуди є пріоритетом для нищення. За даними ЮНЕСКО за зиму 2023 року було знищено 240 об’єктів культурної спадщини, з яких 105 релігійного характеру: храми, костели тощо”.

Знайдені ікони військові передали до Гарнізонний храм свв. апп. Петра і Павла.

“Поки російські нелюди на чолі зі своїм карликом варварськи знищують наші міста, наші захисники рятують з-під обстрілів і від вогню не тільки людей і тварин. Вони рятують давні ікони, – каже заступник голови Львівської обласної ради Юрій Холод. – Бо це наші ікони, наша культура і наш дух, які відроджуються з вогню, як казкові фенікси, і додають нам нової сили. Звісно, ворог знає про це. Тому він десятиліттями нищив нашу церкву, розкрадав музеї. Більше ми не дамо цього робити”.

Коментарі

Олег Довганик

Share
Published by
Олег Довганик

Recent Posts

У Яворові відкрили пам’ятний знак

«Алея пам'яті Героїв Яворівської громади»

1 годину тому

У Львові можуть закритись 50 ресторанів

Дивне повідомлення власника мережі Фест

2 години тому