Сьогодні, 12 липня, у Дрогобичі розпочався Х Міжнародний Фестиваль Бруно Шульца. Цьогоріч минає 130-та річниця з дня уродин та 80-ті роковини з дня смерті Бруно Шульца, тому Сенатом Речі Посполитої Польщі 2022 рік оголошено роком Шульца.
Про це пише Четверта студія з посиланням на прес-службу Дрогобицької міськради.
Щорічно учасниками фестивалю стають письменники, поети, науковці, люди культури та мистецтва, відомі постаті не лише в Україні, а далеко за її межами.
Модератором урочистого відкриття виступила керівниця Полоністичного науково-інформаційного центру імені Ігоря Менька Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка, директорка Міжнародного Шульцфесту у Дрогобичі, доцентка Віра Меньок.
Після 24 лютого було вирішено не проводити фестиваль. Наступним пропонованим рішенням було проведення Шульцфесту у Любліні. Та врешті, ми вирішили провести фестиваль і зробити це на рідній землі генія — у Дрогобичі. Ми зрозуміли: якщо припинимо робити фестиваль, припинимо розвивати культурний фронт — це буде означати, що ми здались. Але ми не здались і не здамось, — прокоментувала Віра Меньок.
До вітального слова був також запрошений міський голова Дрогобича Тарас Кучма.
Коли ми згадуємо Бруно Шульца, ми згадуємо про історичні та культурні надбання. У ці дні Бруно Шульц єднає дві країни: Україну та Польщу. Саме ці два народи сьогодні міцно об’єднані у боротьбі з єдиним ворогом. Ворогом, який пішов війною не лише проти України, а проти цілого світу. І наші воїни від цього зла захищають не лише людей та землі, а й українську культуру. А ми в свою чергу, маємо все зробити, щоб культура наших народів, яку об’єднує Бруно Шульц була захищена, щоб вона могла процвітати, і щоб сьогоднішні втрати не були даремними, — наголосив Тарас Кучма.
Окрім цього очільник міста вручив подяку Вірі Меньок за внесок у багаторічне сприяння зміцненню україно-польських відносин, промоції Дрогобича і його культурної спадщини та символічні подарунки з міста Котермака усім організаторам Шульцфесту.
Відкриття ювілейного Шульцфесту відвідала консулка Генерального Консульства РП у Львові Наталія Рудчик, яка вручила організаторам сувенірні подарунки та книги.
До мікрофону з вітальним словом запросили і представника 67-го окремого батальйону територіальної оборони імені Петра Сагайдачного Володимира Бараняка.
Хочу всім подякувати за те, що ми маємо можливість бути тут та вшанувати класика, який жив і творив у нашому місті. Сьогодні ми маємо покласти кожен свою роботу, свій фронт на вівтар нашої перемоги та майбутнього життя. Щоб наші діти та внуки могли насолоджуватись «Цинамоновими крамницями» видатного Бруно Шульца, — зазначив Володимир Бараняк.
До слова також була запрошена ректорка Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка Валентина Бодак, яка висловила щиру вдячність Польщі та її народу за величезну підтримку та допомогу у нашій нелегкій боротьбі.
Бруно Шульц — людина, яка прожила не так багато, але за своє життя побувала громадянином п’яти держав. Це свідчить про те, що йому довелось пережити різні політичні та суспільні устрої. Наклав відбиток сьогодні цей факт і на наше місто та події в Україні. Адже ми усі проживаємо непрості часи і усім нам доводиться чітко визначатись зі своєю громадянською позицією, — прокоментувала Валентина Бодак.
Завершив офіційну частину своїм словом до глядачів професор Краківського педагогічного університету імені комісії національної освіти Павел Прухняк.
Україна є серцем Європи. Це серце сьогодні кровоточить. Бо Україна не лише бореться за свою волю та суверенність, але й захищає спільне надбання наших культур, — наголосив Павел Прухняк.
Х Міжнародний Фестиваль Бруно Шульца у Дрогобичі триватиме до 17 липня. Щоденно у програмі відбуватиметься багато цікавих літературних та мистецьких заходів за участі відомих культурних діячів.