У Львівській області встановили референтний автоматизований пункт моніторингу за якістю атмосферного повітря та розпочато пуско-налагоджувальні роботи.
Про це повідомив департамент екології ЛОВА, пише Четверта студія.
Обладнання для моніторингу стану атмосферного повітря придбано за підтримки проєкту «Справедлива трансформація вугільних регіонів та зелене відновлення енергетичного сектору України», що впроваджується в Україні компанією Deutsche Gesellsschaft fur Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH, за дорученням Федерального міністерства економіки і захисту клімату Німеччини (BMWK).
Отже, на Львівщині розбудовується мережа моніторингу якості атмосферного повітря до якої входять 6 автоматизованих стаціонарних пунктів спостереження та програмно-апаратний комплекс, які розташовані в наступних населених пунктах:
▶ – І пункт референтний (еталонний) – м. Шептицький (м. Червоноград), вплив від ДП «Львіввугілля» (шахти регіону), центральної збагачувальної фабрики та промислової зони міста (грантові кошти GIZ);
▶ – ІІ пункт – селище Добротвір вплив Добротвірської ТЕС ПАТ ДТЕК «Західенерго» та допоміжних підприємств, які забезпечують функціонування ТЕС (грантові кошти GIZ);
▶ – ІІІ пункт – м. Стрий, впив промислової зони міста, міжнародної автомагістралі Київ-Чоп і частковий вплив з навітряної сторони міст Дрогобича та Борислава;
▶ – ІV пункт – м. Борислав, впив промислової зони міста, зокрема НГВУ «Бориславнафтогаз» ПАТ «Укрнафта»;
▶ – V пункт – с. Сокільники впив міжнародної автомагістралі Київ-Чоп та агломерацію «Львів»;
▶ – VІ пункт (модернізація існуючого), транскордонний вплив, вплив навітряної сторони Польщі та вплив міжнародної автомагістралі Тернопіль-Львів-Рава-Руська;
Запуск онлайн системи моніторингу планується на початку 2025 року.
На сьогодні станції працюють в тестовому режимі та узгоджуються технічні рішення щодо роботи програмно-апаратного комплексу.
Оксана Війтик, т.в.о. директора департаменту екології та природних ресурсів Львівської обласної державної адміністрації зазначає, що прогнозування скорочення викидів вимагає адаптаційного планування насамперед на місцевому рівні з врахуванням усіх вразливих чинників регіону.
Нові автоматизовані станції оснащені сучасним обладнанням, яке дозволяє у реальному часі стежити за рівнями забруднення повітря. Адже покращення екологічної ситуації на території області – це складне завдання та відповідальність, усі дані з пунктів спостереження будуть доступні на онлайн-ресурсі.
Це дозволятиме громадянам стежити за станом повітря у своїх районах та своєчасно реагувати на підвищені рівні забруднення.