З 1-го липня, відколи запрацював ринок землі, на Львівщині уклали 15 угод для купівлі та продажу землі. Зараз українці можуть придбати 100 гектарів для ведення сільського господарства. За кілька років площу збільшать.
Про це пише Четверта студія з посиланням на Суспільне.
Із продажем землі радять не поспішати
Однак, в обласному департаменті агропромислового розвитку радять власникам паїв не поспішати із продажем. І за словами фермерів сам ринок землі ще потребує змін.
Олег Бачинський – засновник виробничого кооперативу, який орендує 110 гектарів землі у селі Боложинів Золочівського району. Там вирощують ягоди та лікарські трави.
Землю взяли оренду на 10 років, уже минуло 4. За цей час облагородили територію, збільшили площі насаджень та започаткували туризм. Олег Бачинський каже, за три роки міркуватимуть над купівлею цієї землі.
“Проєкт в нас на 20 років, ожина родить від посадки 20 років, тому вкласти гроші на 20 років і не знати чи це твоє чи це не твоє, це як на мене, основна причина чому в нас не розвивається сільське господарство. Будь-яке сільське господарство потребує великих інвестицій, не готові люди вкладати інвестиції в щось не зрозуміле, тобто юридично не оформлену земельну ділянку”, — каже засновник виробничого кооперативу Олег Бачинський.
Умови купівлі-продажу землі
Купити землю стало прозоріше, але важче, — каже керівник регіонального управління юстиції. Нотаріуси перевірятимуть усі документи і якщо людина не виконає усі умови, їй відмовлять. Зокрема, законом заборонена купівля землі не громадянами України.
“Найголовніше — це питання особи, яка безпосередньо здійснює продаж чи безпосередньо виступає покупцем. Великий акцент ставиться на загальній межі. Ми говоримо про кількість землі, яку може придбати та чи інша особа. Акцент ставиться на походженні грошей, відповідно нотаріус здійснює перевірку статусу кінцевого набувача”, — каже начальник Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Тарас Грень.
“Ціна на землю буде зростати”
Ринок землі розвиватиметься, каже директорка обласного департаменту агропромислового розвитку Львівщини Тетяна Гетьман. Зараз вартість 1 га землі на Львівщині оцінюють щонайменше у 21 тисячу гривень.
“Власниками землі до 2024 року можуть бути фізичні особи. Вони можуть максимум 100 га землі купувати, а з 2024 року це будуть юридичні особи. Ми, до речі, радимо поки що власникам паїв не поспішати із продажем землі, тому що досвід інших країн говорить про те, що ціна буде зростати”, — каже Тетяна Гетьман.
Ринок землі потрібно доопрацювати, каже голова обласної Асоціації фермерів та приватних землевласників. За словами Ярослава Кардаша, потрібно зменшити кількість гектарів, які можна купити і продавати варто лише фермерам, а не агрохолдингам.
“Ми хочемо так само, як наприклад, у Польщі. Там було не більше 300 га в одні руки і лише має право купівлі фізична особа. Купувати землю мають ті, хто проживає в тому населеному пункті, в тому селі скажімо, чи поруч біля нього, до 50 км. Він не має права перепродувати цю землю не раніше ніж за 10 років”, — каже голова Асоціації фермерів та приватних землевласників Ярослав Кардаш.
Від 1-го липня в області вже зареєстрували 15 заяв на купівлю землі сільсько-господарського призначення.
Ні депутати Львівської міської ради, ні чиновники Садового не піднімали це питання
Не існує вищої цінності, ніж захист Батьківщини та свого народу