На Львівщині триває реставрація унікального храму (ФОТО)

Галерея 06 Квітня, 2021 239

На Львівщині триває реставрація унікального храму, фото ЛОО ЄС

Зберегти те, що залишили нам предки є метою кожного народу, громади, кожної людини. Це можуть бути слова, що зберігаються у книзі чи у серці, а можуть бути пам’ятки культури та архітектури – наші цінності, які пережили віки. Однією з таких цінностей є собор Преображення Господнього у селі Зарудці, що є пам’яткою архітектури національного значення.

Про це ІВ Четверта студія повідомили у прес-службі Львівської обласної організації партії “Європейська Солідарність”.

Храм спорудили далекому 1787 році. До цієї церкви був куплений в Крехівському монастирі іконостас церкви св. Миколи, що є також цінною сакральною пам’яткою українського малярства другої половини XVII ст.

З часом дах церкви почав протікати, дерев’яні стіни – гнити. Відтак, необхідно терміново провести реставрацію. Вартість проєктно-кошторисної документації оплатила громада. Але зібрати грошей, аби оплатити реставрацію не в силі, бо то, згідно із документами, коштує понад три мільйони гривень.

“Маємо проєктно-кошторисну документацію по заміні дахового покриття, часткової заміни восьмерика. Власне церква того потребує, бо було затікання і знищилося багато дерева. Храму сотні років, тому треба провести професійну реставрацію. Немає часу затримувати процес робіт. Бо вже є частково відкритий дах, наприклад, із західної сторони над хорами бляху зняли. І зняте обшилювання із середини, і ззовні. Є доступ до брусів і видно, що їх теба протезувати. Всередені через затікання прогнили балки, які тримають сам павук”, – розповідає настоятель храму отець Миколай.

Майстри на об’єкті працюють з 16 березня. Продовжують роботи, які почали ще восени минулого року.

“Вартість робіт 3 мільйони 100 тисяч гривень. Але може бути і більше, бо реставрація – то така річ, яку достеменно передбачити тяжко. За роки незалежності це перші масштабні реставраційні роботи у храмі. На щастя, іконостас через затікання не постраждав”, – додає настоятель храму.

У 2019-му оголосили закупівлю у системі ProZorro, яку переможець тендеру мав здійснити до 31 грудня 2020 року.

“Але ніхто нічого так і не зробив. Кошти пропали, їх передали на інший об’єкт з яких причин невідомо. Їх до кінця року не використали, а на наступний рік по залишку гроші  не переходять. Дах ще більше протікати почав. З нового року село перейшо до Львівської МТГ. Перед виборами міський голова Львова Андрій Садовий їздив у село і обіцяв допомогти цю церкву реставрувати. Це була його передвиборча обіцянка. Але фактично коштів окремою стрічкою в бюджеті розвитку так і не було закладено”, – розповідає депутатка фракції “Європейська Солідарність” у Львівській районній раді Олександра Андрес, яка допомагає врятувати храм.

Із 2016-го Андрій Дума, депутат фракції “Європейська Солідарність” у Львівській обласній раді, звертався стосовно фінансування ремонтних робіт у ЛОДА. І фактично, завдяки його зусиллям, роботи й почали. Цього року він також звернувся у департамент архітектури та розвитку містобудування Львівської ОДА, аби виділили кошти.

“Обіцяли виділити мільйон двісті тисяч, а виділили лиш 800 тисяч гривень. Кажуть, що тепер це територія міста. У січні я звернулася до начальниці управління історичного середовища міськради Лілії Онищенко, ми виїжджали на об’єкт зі спеціалістами управління. Вона перевірила всю документацію і сказала, що змінювати замовника на місто не варто, оскільки доведеться знову  пройти всю процедуру від початку, а на це немає часу. Найкращий варіант – департамент виділяє кошти, він є замовником, найняв підрядника, а місто долучиться співфінансуванням у вигляді субвенцій”, – розказує Олександра Андрес.

З її слів у стрічці бюджету розвитку Львівської МТГ було закладено 500 тисяч гривень на проведенння ремонтно-реставраційних робіт пам’яток Львівської МТГ. “Ви тільки уявіть скільки  тих пам’яток архітектури у громад, що стали частиною Львова, і що ми б отримали. Але все ж таки з тих 500 тисяч, завдяки моїм зверненням, вдалося “зробити” 2 мільйони. Оприлюднили відповідну ухвалу 2 квітня, – додає Олександра Андрес. – Перейнявся проблемою і всіляко сприяв нам у питанні збільшення фінансування в бюджеті розвитку депутат фракції “Європейська Солідарність” Львівської міськради Юрій Ломага, за що йому вдячна. До речі, з допомогою долучився і наш депутат Олександр Сироїд, голова профільної комісії з питань будівництва, архітектури, ЖКГ, транспорту у Львівській районній раді. Сподіваємось, що ці кошти, як і обіцяли в управлінні охорони історичного середовища міськради, спрямують на завершення розпочатих ремонтно-реставраційних робіт храму у Зарудцях”.

Зі слів Лілії Онищенко, таких церков залишилося дуже мало в області. “Ба більше, вона автентична, всередені збережий іконостас, розписи. І якщо не проведуть реставраційні роботи даху, то все під загрозою знищення.Область дуже мало виділилила, маємо надію на міський бюджет. Там виділили 2 мільйони на всі об’єкти МТГ, але церква потребує негайної роботи”, – зазначила чиновниця.

Настоятель храму отець Миколай дуже влучно сказав: “Церква об’єднує, а не навпаки. Було б дуже добре, аби заради збереження нашої святині об’єднали свої зусилля і політичні сили та допомогли реставрувати те, що передали нам наші предки”.

Коментарі

Позначки: ,