Більшість розробок уже мають прототипи, пройшли випробування, окремі вже допомагають на передовій.
Про це пише Четверта студія з посиланням на ЛОВА.
Розробники готові запустити їх у дрібносерійне виробництво для потреб наших ЗСУ і вже виставили їх на краудфандингову платформу.
«Ми презентуємо інноваційні проєкти, які розробили в межах першої пілотної програми в Україні. У час повномасштабної війни розуміємо, що наукові розробки мають першочергово орієнтуватись на підтримку Збройних Сил України. Відповідно конкурсна рада вирішила, що у 2022 році проєкти будуть мати військове та/або подвійне призначення. З-поміж усіх проєктів, шість реалізували у НУ «Львівська політехніка», 4 з них на базі Наукового парку, які сьогодні представили. Загальна вартість цих проєктів 2,5 млн гривень, з яких 1,5 млн гривень кошти обласного бюджету. Важливо, що військові на фронті уже тестують ці розробки, зокрема підрозділи, які використовують БПЛА, безпілотні наземні платформи для виконання завдань», – розповів заступник директора департаменту економічної політики Вадим Табакера.
Комплектувальні матеріали для виготовлення пристроїв закупляють в різних країнах, в тому числі й в Україні. Наукові команди розробників на місці розробляють прототипи пристроїв, тестують їх та удосконалюють свої розробки.
Серед проєктів Наукового парку НУ «Львівська політехніка»:
1. Безпілотна наземна транспортна платформа «Пластун».
«Пластун» має вигляд мінімашини дистанційного керування. Її легко зібрати та легко перевозити. На полі бою пристрій виконує низку важливих завдань: мінування та розмінування території, доставка боєприпасів, а також розвідка. Радіус дії – до 5 км, вантажопідйомність – 15 кг. Зараз проєкт на стадії випробувань.
2. Безпілотник літакового типу Alpha Strike.
Це розвідувальник ближньої дії, виготовлений у вигляді крила. На цей «літак» можна прикріпити зовнішню камеру, аби зафільмувати територію. Серед його переваг: більша дальність польоту, більша швидкість та вантажопідйомність. Максимальна висота, яку може набрати цей безпілотник – 1 кілометр. А дальність зв’язку коливається від 12 до 20 кілометрів. Зараз триває його випробування в польових умовах та запуск дрібносерійного виробництва.
«Може виникати запитання, а чи не простіше просто купити готовий продукт. Однак варто розуміти, що тієї кількості техніки, яка представлена на ринку зараз недостатньо, аби повністю забезпечити потреби наших військових. Разом з тим, товари військового призначення спричиняють ускладнення перетину кордону. Крім цього, варто знати, чи раптом виробник комплектувальних матеріалів не співпрацював чи співпрацює з росією. Та найголовніше – ми можемо виготовляти своє! У нас є ресурси та науковий потенціал», – наголосив інженер інноваційних проєктів НУ «Львівська політехніка», військовослужбовець Петро Сасник.
3. Універсальна мобільна роботизована транспортна платформа для перевезення боєприпасів та спорядження.
Розробники створили два прототипи самохідних платформ: з дистанційним керуванням «Spextr» та «Терміт». «Spextr» призначена для cупроводу бойових груп, мінування, розвідки, постановки димових завіс. Прототип пройшов випробування на передовій, триває запуск дрібносерійного виробництва. Максимальна його швидкість 25 км/год; штовхальна спроможність 100+кг.
Своєю чергою «Терміт» – призначена для дистанційного мінування та самопідриву, розвідки, транспортування. Уже 10 прототипів експлуатуються на передовій, триває запуск дрібносерійного виробництва. Максимальна швидкість також 25 км/год. Транспортне навантаження до 50 кілограм.
4. Засіб для швидкого загоєння ран та відновлення шкіри у польових умовах
Розробники виготовили рецептуру засобу для загоєння ран. Йдеться про три види крему: емульсійний, антибактеріальний та регенеруючий, а також вакуумні туби циліндричної форми з помповим дозатором. Уже підготовлене дрібносерійне виробництво.
Підтримати проєкти можна, зробивши внесок на спеціальній онлайн-платформі за посиланням.
Нагадаємо, що цьогоріч Програму сприяння інноваційному та науково-технологічному розвитку у Львівській області на 2021-2025 роки адаптували до військових потреб. Реалізація проєктів в межах Програми здійснюється за напрямами: виробництво високотехнологічного обладнання та/або товарів військового та подвійного призначення та інформаційні технології кібербезпеки.
Загалом в межах цієї програми реалізували 9 проєктів на загальну суму 8,3 млн гривень, з яких на умовах співфінансування з обласного бюджету скерували 5 млн гривень. Ще 3,3 млн грн позабюджетних коштів вдалось додатково залучити через партнерство наукових установ та приватного сектору.
Ні депутати Львівської міської ради, ні чиновники Садового не піднімали це питання
Не існує вищої цінності, ніж захист Батьківщини та свого народу