Галерея

На Грибовицькому сміттєзвалищі почали монтувати системи для дегазації полігону (ФОТО, ВІДЕО)

На Грибовицькому сміттєзвалищі почали монтувати системи для дегазації полігону. Там планують пробурити 300 свердловин для видобутку біогазу. Про це Суспільному розповів керівник комунального підприємства “Зелене місто” Святослав Євтушенко.

Процес дегазації сміттєзвалища у Грибовичах – це частина загальної рекультивації полігону твердих побутових відходів. Неподалік від сміттєзвалища розташоване село Малехів.

Михайло Заяць живе там з народження. Чоловік скаржиться, що через сміття у селі зіпсувалася вода:

“Ще мій прадідусь зробив цю криницю. Файна вода була, смачна, але після того як сміттєзвалище зробили, у Малехові щоразу погіршувалася якість води. Минулого року я робив аналіз води – не можна навіть посуду мити”.

За словами екологині Ольги Мелень-Забрамної, Грибовицьке сміттєзвалище увесь час неправильно експлуатували. Це стало причиною забруднення довкілля. Проте найбільшої шкоди принесла пожежа та обвал на полігоні.

“Тоді були частково завалені озера з інфільтратами, також був перелив інфільтратів – розлив тих озер в ґрунтові води, в невеличкі потічки. А всі інфільтрати мають важкі метали та інші небезпечні речовини. Це спричинило забруднення води і ґрунтових ресурсів. У нас навіть є дані, що городина, яку вирощують люди неподалік, також є небезпечною”, — каже Ольга Мелень-Забрамна.

Інфільтрат на полігоні збирають у спеціальні озера. Також працюють дві станції очищення. Наприкінці цього місяця планують розпочати процес дегазації. Зараз на Грибовицькому сміттєзвалищі триває технічна рекультивація — відбувається виположення схилів.

“На товщу сміття ще накладається ґрунт – 30 см , після того дренажні шари – геотекстиль, щебінь, будуть вкладатися труби для поверхневого горизонтального відкачування газу, який буде утворюватися. Зверху усе накриють водонепроникною мембраною. Це буде завершенням технічної рекультивації. Ми впораємося з будь-якою кількістю інфільтрату, яке тут буде утворюватися”, — каже директор КП “Зелене місто” Святослав Євтушенко.

На Грибовицькому сміттєзвалищі почали монтувати системи для дегазації полігону
На Грибовицькому сміттєзвалищі почали монтувати системи для дегазації полігону
На Грибовицькому сміттєзвалищі почали монтувати системи для дегазації полігону

Мета цього проєкту – повністю законсервувати сміттєзвалище, щоб нічого не витікало назовні та не випаровувалось. Технічна рекультивація згідно з контрактом має закінчитися у 2022 році. Її вартість — понад 17 мільйонів євро. Це гроші Європейського банку реконструкції та розвитку. Після цього розпочнеться біологічна рекультивація.

“Біологічна рекультивація — це знову дренажний шар, вже з піску, укріплення осей і завезення сюди родючого ґрунту. Тоді вже можна буде алейки висаджувати, низькорослі дерева і робити тут парк. Або будемо думати, що робити далі”, — додає директор КП “Зелене місто”.

Біологічна рекультивація за планом триватиме до 2025 року.

Коментарі

Олег Довганик