Вже 19, 20 та 21 травня театр запрошує на несподівану інтерпретацію однієї з найвідоміших українських оперних історій. В опері «Запорожець за Дунаєм» Семена Гулака-Артемовського закладено нові сенси та підтексти, що відновлюють історичну справедливість та є особливо актуальними у нашому сьогоденні.
Про це пише Четверта студія з посиланням на прес-службу опери.
Вистава у режисурі Оксани Тараненко постане перед глядачами у музичній редакції Олександра та Дмитра Саратських, видовищній сценографії Тадея Риндзака, колоритних костюмах Людмили Нагорної та сучасній хореографії Олексія Буська під орудою відомої інтерпретаторки української музики Ірини Стасишин. Лібрето – Миколи Бровченка та Оксани Тараненко.
Варто зазначити, що «Запорожець за Дунаєм» С. Гулака-Артемовського впродовж багатьох десятиліть був однією з найбільш виконуваних українських опер. Так, на жаль, пощастило небагатьом виставам українського репертуару. Львівська опера не стала винятком: впродовж понад 120-річної історії театру було реалізовано 7 різних постановок цієї опери. Прем’єра 2023 року у режисурі Оксани Тараненко стане вже восьмою.
Процес підготовки нової постановки тривав кілька років. «Насправді, робота над редакцією опери стала певним “багатосерійним серіалом”. Ми почали обговорення цих планів з режисеркою Оксаною Тараненко ще наприкінці 2020-го року, а старт роботи відбувся вже на початку 2021-го. Але згодом в наші плани втрутився ковід, а коли ми нарешті поновили роботу – почалася війна. Тож цей шлях розтягнувся майже на три роки», – розповідає композитор Дмитро Саратський, один із авторів нової музичної редакції.
У режисерській візії Оксани Тараненко образ українського козацтва врешті позбудеться столітніх стереотипних меншовартісних нашарувань, насильно навʼязаних московитами: «Новий погляд на відому українську класику, з усвідомленням власної гідності та значущості, національної ідеї, сподіванням та вірою у перемогу завдяки Збройним Силам України». Козаки природно постануть могутньою, войовничою та свободолюбивою силою, що здатна протистояти будь-яким перешкодам та ворогам.
На актуальності та мистецькій цінності нового «Запорожця…» наголошує і Василь Вовкун, керівник проєкту, генеральний директор-художній керівник театру: «Сьогодні, у час рашистської війни в Україні, Львівська національна опера знову звертає свій погляд на класичну національну спадщину, про яку нещодавно розпочався дискурс в ЗМІ та соцмережах, зокрема про її професійну недосконалість, часто кітчеві художнє, режисерське та виконавське трактування. І тут знову в допомозі творча програма “Український прорив”, що ставить собі за мету руйнування застарілих канонів і кліше».
Постановники:
Диригентка-постановниця – Ірина Стасишин
Диригент – Андрій Нагрудний
Режисерка-постановниця – Оксана Тараненко
Режисер – Антон Литвинов
Художник-постановник – Тадей Риндзак
Художниця костюмів – Людмила Нагорна
Асистентка художниці костюмів – Жанна Малецька
Хормейстерка-постановниця – Ірина Коваль
Хормейстер – Вадим Яценко
Балетмейстер-постановник – Олексій Бусько
Асистент балетмейстера – Ігор Храмов
Художник світла – Олександр Мезенцев
Постановник боїв – Олександр Дідик
Керівник проєкту – Василь Вовкун.
Виставу присвячують памʼяті Михайла Риндзака (1947-2022), народного художника України, художника-постановника Львівської національної опери.
Оперу «Запорожець за Дунаєм» реалізовано в рамках творчої програми розвитку Львівської національної опери «УКРАЇНСЬКИЙ ПРОРИВ» генерального директора-художнього керівника театру Василя ВОВКУНА.
Перші покази вистави відбудуться 19, 20 і 21 травня.
19 травня (пʼятниця) / 18:00 – здача опери
Квитки: https://widget.kontramarka.ua/uk/widget182site11084/widget/event/100155662
20 травня (субота) / 18:00
Квитки: https://widget.kontramarka.ua/uk/widget182site11084/widget/event/100155663
21 травня (неділя) / 18:00
Квитки: https://widget.kontramarka.ua/uk/widget182site11084/widget/event/100155664