Сьомий міжнародний форум Центральної та Східної Європи Via Carpatia 2024, який цьогоріч вперше проходив в Києві 11-13 листопада, завершився. Відбулися дев’ять дискусійних панелей, “Українсько-польська зустріч”, столична прем’єра вистави “Дзяди” (постановка польської режисерки Майї Клечевської із Івано-Франківським національним драмтеатром), Літературно-мистецька зустріч військових письменників “Контекст: війна”, а на завершення – церемонія врученням щорічної Премії імені видатного друга України, польського філософа та літописця Гуцульщини Станіслава Вінценза “За гуманістичне служіння та внесок у розвиток регіонів”.
Про це повідомила журналіст Галина Гузьо, інформує Четверта студія.
Лауреатом Премії Вінценза за 2024 рік став Ростислав Держипільський – режисер, актор, народний артист України, генеральний директор — художній керівник Івано-Франківського національного драмтеатру, лауреат Шевченківської премії (2019 р.).
У минулі роки Премію Станіслава Вінценза на Форумі Via Carpatia “За гуманістичне служіння та внесок у розвиток регіонів” отримували Юлія Паєвська (Тайра), Мирослав Маринович, Іван Малкович, Леонід Фінберг, Петро Рихло та Йосиф Зісельс.
Подякувавши почесній капітулі Премії, родині, театру, глядачам та нашим захисникам, Ростислав Держипільський зазначив: “Ми прагнемо передати майбутнім поколінням усе те, що робить з нас українців, що робить нас сильнішими, що робить нас незламними… Станіслав Вінценз пережив дві війни – першу і другу світові, на нашу долю випало жити в часі третьої страшної війни, і від кожного з нас залежить зробити все, аби якомога швидше прийшла перемога. Щоб ми вигнали нечисть, яка прийшла на нашу землю і забезпечили процвітаюче, мирне, європейське майбутнє. І ми це зробимо”.
“Ростислав Держипільський вміє любити людей і творити мистецтво, яке розповідає про українське коріння і наше місце у спільній Європі, – сказав на врученні Премії Вінценза Микола Княжицький, народний депутат України, голова підкомітету з питань культурної політики Комітету ВРУ з питань гуманітарної та інформаційної політики, засновник ГО “Демократичний форум”. – Його творчість — це не просто високе мистецтво, але і глибоке гуманістичне прагнення, близьке кожному, хто відчуває зв’язок з нашою культурою. Саме тому капітула обрала його лауреатом: за любов до людей, яку Ростислав дарує своїми творами, і за неповторність мистецтва, яке стало символом нашої національної ідентичності”.
Форум Via Carpatia 2024 відбувся за фінансової підтримки Міжнародного фонду «Відродження». При цьому зміст подій Форуму не є офіційною позицією МФВ. Літературно-мистецьку зустріч «Контекст: війна» підтримав Український інститут книги.
Довідка
Ростислав Держипільський, до того, як у 2008 році очолив Івано-Франківський драмтеатр, був актором. За останні 16 років під його керівництвом Івано-Франківський національний академічний драматичний театр ім. Івана Франка вийшов із кризи і перетворився на сучасний культурний феномен.
Держипільський поставив вистави “Солодка Даруся”, “Шлюха”, “Нація”, “Заробітчанки, або Мамо, повернись”, “Майже ніколи не навпаки”, “Три сестри”, “Шаріка, або Кохання січового стрільця”, “Інтимна зона”, “Модільяні. Я пройшов мостом, якого не існує”, “Гуцулка Ксеня” та Romeo&Juliet. Також відомий за ролями у фільмах “Жива” та “Довбуш”.
Національну премію України ім. Т. Шевченка в номінації “Театральне мистецтво” 2019-го Держипілський отримав за постановки феєрії-бурлеску “Енеїда” за поемою Котляревського, неоопери Hamlet за Шекспіром, притчі “Вона-Земля” за творами Василя Стефаника та театрального благодійного арт-проєкту “Оскар і Рожева Пані” за романом Шмітта.
2015 року Ростислав Держипільський заснував Міжнародний відкритий фестиваль сценічних мистецтв “Час театру” та став генеральним директором Міжнародного фестивалю актуального мистецтва Porto Franko.
Дорожньо-транспортна пригода сталася 13 листопада, близько 19.40 години, неподалік с. Поляни Хмельницької області
Їздила п'яна за кермом та вчинила ДТП
На Львівщині поліцейські розшукали водія, який здійснив наїзд на пішохода та втік
"Зате не пішки", але краще б таки на своїх двох — безпечніше й дешевше: про…
У Львові міністра охорони здоров'я Литви пана Аурімаса Печкаускаса
Розмір пенсії встановлюється у розмірі 200% прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність