Відтоді, як Росія анексувала Крим у 2014 році, до різних міст України почали їхати проукраїнськи налаштовані переселенці з півострова. Багато з них – кримські татари. У День Автономної Республіки Крим Суспільне записало історії кримських татар, які живуть тепер у Львові, пише Четверта студія.
Лєране Тульчий пам’ятає, як дитиною поверталася до Криму з Узбекистану. Саме туди її родичів депортувала радянська влада. Два покоління родини кримських татар народилося в Центральній Азії, однак згодом повернулися додому.
“Мій переліт стався у день мого народження на борту літака. Весь салон був заповнений жінками, кримськими татарками з дітьми або людьми похилого віку. Всі майже були кримські татари”, — розповідає жінка.
Лєране каже, що через те, що переїхала до Криму дитиною, у неї було враження, що завжди жила на півострові.
“У мене таке враження, що я народилась там. Бо свідомо ж я пам’ятаю з восьми років – це Крим. А так, то я деякий час жила на материковій Україні, але завжди поверталася до Криму”, — каже Лєране.
До 2016 року вона жила в Сімферополі. Сподівалася, що російська влада там ненадовго. Однак з кожним роком ставало все важче.
“Багато підприємств взагалі не перереєструвалось, а просто закрилось або починали релокацію на материкову частину України. Потім одразу побачили, хто свій, а хто не свій. До 2016 року я протрималася. Я не отримувала громадянство, навіть не подавала документи. Сумлінно виплачувала ці 2500 рублів як “нерезидент”, — каже Лєране Тульчий.
Коли у кримських татар почастішали обшуки, Лєране виїхала та оселилася на Київщині. Там відкрила власний ресторан. Торік заклад розбомбили. Чоловік Лєране пішов на фронт, а вона з сином переїхала до Львова.
У поверненні Криму до України жінка навіть не сумнівається.
“Там наші люди чекають. Це точно. Є, заради кого повертати”, — додає кримська татарка.
Кримський татарин Енвер Бекіров проживає у Львові з 2014-го. До того був учасником Революції Гідності. Та після анексії Криму майданівцям там залишатися стало небезпечно, каже Енвер.
“Я теж в один із днів у Сімферополі став об’єктом нападу. Мені вдалося відбитися. Але я зрозумів один момент, що це тільки питання часу. І тому ми дуже швидко з дружиною прийняли рішення. Нашому сину було сім місяців. Візочок, валізи, і ми виїхали, опинилися у Львові, з 1 квітня були тут”, — каже кримський татарин Енвер Бекіров.
Від початку повномасштабного вторгнення Енвер Бекіров служить як тероборонівець на Луганщині й Донеччині. І вірить у деокупацію Криму найближчим часом.
“Будь-який кримський татарин, в тому числі сотні кримських татар, які зараз боронять Україну в лавах ЗСУ, добровольчих батальйонів, Національної гвардії, бачать тільки один статус: це національна територіальна автономія в складі України. І ніяк інакше бути не може”, — каже Енвер Бекіров.
Статистика