Делегація Львівської обласної ради у суботу, 20 лютого, взяла участь у вшануванні пам’яті воїнів Армії УНР та Галицької Армії, присвяченому сторіччю від дня відкриття українського військового цвинтаря в м. Ланцут (Республіка Польща). Меморіал у 2020 році був відновлений за кошти Львівської обласної ради та Міністерства закордонних справ України.
Про це інформує прес-служба Львівської обласної ради., пише Четверта студія.
Делегація на чолі зі Святославом Шереметою, головою комісії з питань культури, інформаційної політики та промоції Львівської обласної ради, а також у складі депутатів обласної ради Тетяни Письменної, Петра Цеголка, Івана Щурка, Соломії Риботицької поклала квіти до обеліску пам’яті українських воїнів та меморіальної дошки Симону Петлюрі.
Опісля священики різних віросповідань і конфесій відправили панахиду за померлими.
На завершення присутні виконали гімни України та Польщі.
До слова, організаторами заходу є Спілка українців політв’язнів і репресованих у Польщі, місто Ланцут, Південно-східний науковий Інститут у Перемишлі, Історичне товариство Чорні запорожці, Об’єднання українців у Польщі.
Довідково:
Протягом 1918 – 1921 рр. у польському Ланцуті розміщувався один із таборів для утримання військовополонених та інтернованих солдатів зі складу Української Галицької Армії та Армії Української Народної Республіки.
У 1918 р. тут розміщувалися також полонені українці з російської армії (близько 10 тис.) та вояки сформованої і відправленої в Україну Сірої дивізії.
Восени 1919-го в табір були скеровані близько 900 інтернованих вояків-галичан із Корпусу Січових Стрільців полковника Євгена Коновальця. Після поразки армії УНР в кампанії з Червоною армією в листопаді 1920 року та переходу українських солдатів на територію Польщі (за приблизними підрахунками, їх було понад 19 тисяч осіб), з 25 листопада 1920 року їх розмістили в таборах інтернованих у середній та західній Польщі.
Умови перебування в таборі Ланцута були вкрай важкими. В деякі дні помирало по кілька десятків осіб.
У грудні 1919 р. померло 56 осіб, у січні 1920 р. – 139 осіб, у лютому 1920 р. – близько 100 осіб. Усього – близько 400 українських солдатів. У 1921 році на цвинтарі, за проєктом скульптора Олекси Харківа, повстав меморіал. Ще у ті роки місце поховання було облаштовано як окремий військовий цвинтар воїнів українських армій УНР та УГА.
Меморіал та цвинтар в Ланцуті у такому вигляді простояли приблизно до 1974 року. Потім комуністична польська влада його зруйнувала.
У 2020 році Меморіал був відновлений за кошти Львівської обласної ради та Міністерства закордонних справ України.
Ні депутати Львівської міської ради, ні чиновники Садового не піднімали це питання
Не існує вищої цінності, ніж захист Батьківщини та свого народу