Туристична Львівщина: нові можливості для відпочинку

Розмови 06 Січня, 2018 312

Розмова з начальником управління туризму та курортів Львівської обласної державної адміністрації Наталією Табакою

Під час новорічно-різдвяних свят спостерігаємо справжнє паломництво туристів з України та закордону, які їдуть відчути неповторну атмосферу святкового Львова та етно-колорит Львівщини. 

Минулого року працівники управління туризму та курортів активно займалися розробкою і ознакуванням шляхів активного туризму, оскільки здоровий і активний відпочинок – це світовий тренд. Тому у 2017 році на Львівщині ознакували 40 кілометрів шляхів.

“Океан Ельзи” та «відьміна гора» Ільза

  Нещодавно відбулося відкритя унікального лижного туристичного маршруту на гору Ільза. Він придатний для мандрівок чотири сезони на рік, оскільки в зимову пору він лижно-пішохідний, а в інші пори року – пішохідний. Зі Львова походить гурт “Океан Ельзи”, а виявляється, є тут гора Ільза, про яку ми не знали….

– Гора Ільза, відома як «відьмина гора» придатна абсолютно для будь-якого мандрівника без досвіду. Це 4-годинна мандрівка, можна її в будь який час скоротити, повернутися в місце виходу. Вона ознакована згідно стандарту вказівниками, тобто, буде абсолютно безпечною для індивідуальних походів, крім цього, можна буде замовити гірський супровід від провідників… І, відповідно, вона стартує від пункту гірської рятувальної оперативної служби. Тому безпеку гарантуємо і враження, позитивний заряд емоцій також.

 

Це перший проект, який стартував рамках таких мандрів, які ознаковуємо за фінансової підтримки  із молочної компанії “Галичина” і у співпраці з рятувальною службою, з лісовим господарством, з місцевими органами влади (тут безпосередньо Славської територіальної громади). І ще на шляху були встановлені соціальні мотиваційні таблички:«Збережи природу»,«Забери сміття з собою» та інші. Оскільки культуру поведінки в горах, культуру під час мандрів потрібно виховувати ще і в нас – в Україні. Бо, коли ми виїжджаємо за кордон десь на гірські масиви, то ми акуратно все своє сміття забираємо з собою. Тому треба прививати таку любов до гір і до природи ще й у нас, в Україні.

І ми відкривали маршрут на скітурах – це такі спеціальні лижі, які їдуть тільки догори – назад не спускаються. Вони обладнані спеціальними кріпленнями. Тому було цікаво.Відкриваємо все нові можливості для відпочинку. Сама гора Ільза має чудові панорами, коли піднятися на вершину і легенду має дуже цікаву, тому слідкуйте за нашими новинами на сайті облдержадміністрації, на сторінці Facebook.

«Персональний гід Львівщиною»

Ми і далі продовжуємо відкривати для львів’ян і для гостей області нові туристичні локації. Власне, з такою метою у нас було створено мандрівний проект «Персональний гід Львівщиною», який стартував з першого грудня у партнерстві з нашим офіційним партнером, і кожного вікенду ми відкриваємо нову локацію.

Відтак ми вже помандрували до Дрогобича… Насправді це доволі невідома дестинація і для львів’ян, і для гостей. Але якщо ви захочете поїхати туди, ми даємо персональну інструкцію для туристів: що обов’язково подивитися, що скуштувати, який сувенір привезти з собою, де замовити екскурсію, гіда (такого, щоб у Вас залишилися неперевершені враження), де замандрувати дорогою… І кожного разу відкриваємо якісь цікавинки: від особистостей до таких атракцій, як унікальна галерея ваг, де збереглися ваги, яким більше ста років! І це все в нас поруч – від однієї до двох годин їзди від Львова. Також ми вже мандрували до Жовкви.

– Пані Наталю, от Ви розповідали про Дрогобич, а я знаю, що там зберігся такий унікальний пристрій, з яким можна визначити чи жінка є відьмою. Як він виглядає?

– Це у галереї ваг, де є такі унікальні експонати… Мою увагу привернули ваги, які в давні часи були інструментом визначення, чи жінка відьма чи ні. Якщо вона важила менше трьох пудів, то теоретично вона могла злетіти на мітлі. І такі цікавинки можна дізнатися, якщо замовити екскурсію в туристично-інформаційному центрі.

Галерея ваг у Дрогобичі, фото з сайту http://lifeinfo.com.ua

Рекомендую піднятися на міську ратушу, звідки дуже красива панорама відкривається… Зробити селфі, і відразу зі селфі мені згадується пан Левко – реставратор Дрогобицької церкви Святого Юра, яка внесена до всесвітнього списку ЮНЕСКО. Він така колоритна особистість, після спілкування з якою, Ви станете натхненними… Після відвідин цього храму, цієї унікальної  дерев’яної церкви залишаються просто неперевершені враження.

І можна там придбати на пам’ять оберіг – образи пан Левко Скоп малює на гонті дерев’яній. Подивитися синагогу, відвідати музей Бруно Шульца – там дуже багато цікавинок. Скуштувати кави з сіллю, солодощі з сіллю… Там є не дуже традиційне для львівського регіону, для Галичини, але дуже цікаве кафе, яке відкрила сім’я переселенців з Криму: «Татараш» – воно без зайвої розкоші, такої надмірності, але дуже смачна кримсько-татарська кухня. Тому, власне такі локації, де можна скуштувати щось оригінальне якраз і відкриваємо разом із туристичним радіо та інформаційною агенцією Дивись-інфо.

Лев Скоп та його ікони, фото з сайту http://old.dyvensvit.org

Кожного разу на сайті облдержадміністрації ми видаємо персональну інструкцію. Вона розрахована для того, аби комфортно себе почувати туристу, мандрівнику з гаманцем різного наповнення: від таких, які люблять все самостійно досліджувати, з економним бюджетом – до найбільшого бюджету.

– Скажіть, будь ласка, чи Ви коли-небудь були в місті Моршині? Курортному, де цілющі води, прекрасні парки?

– Звичайно, що Моршин– це таке спокійне, натхненне курортне містечко. Бувала, можливо не так часто, як хотілось би, але бувала… І запрошуємо туди гостей як із України, так і з-за кордону. Ми туди регулярного возимо в промо тури, і власне, в грудні до нас приїжджали українські журналісти регіональних засобів масової інформації і ми пропонували їм можливості курорту для оздоровлення. Моршин-курорт нас приймав і міський парк, який в рамках проекту відреставровано. Дуже гарний влітку відбувався фестиваль «СвоєРідне», де можна було послухати письменників, роботи їхні та надихнутися місцевим колоритом.

На вікенд – у гори! 

Ми популяризуємо для відпочинку на вікенд поїздку в гори, оскільки такий вид відпочинку  незмінно залишається найбільш популярною дестинацією на новорічно-різдвяний період в Україні. Вже два роки попередні увійшли в трійку і цього року також виходимо на трійку лідерів, куди їдуть українці відпочивати… І будемо відкривати пропозиції ще окрім гірськолижного напрямку, оскільки від катання на лижах, санчатах і бордів у горах є чим зайнятися: від майстерні гончарства до смачних якихось локацій, ресторацій, активностей, розваг та інших локацій, де провести дозвілля.

Тому на вихідні ми радимо все-таки гори, оскільки це найбільш популярний запит.  Працюють витяги гірськолижних спусків і можна спускатися із задоволенням на санчатах, чи на лижах. Наприклад, на вікенд ми пропонуємо Славське і довкола: Волосянка, Рожанка, Либохора, Тухля. В Тухлі щосуботи відбуваються бойківські вечорниці – цей проект недавно відкрився у гостинному дворі «Калина». Я була на таких вечорницях, де можна скуштувати правдиву бойківську кухню, долучитися до ліплення вареників, поспівати коломийок, бойківських пісень, послухати про унікальність карпатських трав – що від чого лікує, як допомагає. Почути про бойківські взори на вишиванках – приходить вишивальниця з Тухлі пані Леся, яка має в себе вдома неймовірну збірку власних робіт-вишиванок… І якраз до таких унікальних людей ми і хочемо привертати увагу.

Цікаві проекти народжуються із особистостями, які до нас приїхали у зв’язку із переселенням з Криму. Наприклад, пані Катерина Лісова, яка довго шукала себе тут і, власне, вона із місцевими з Тухлі знайшла себе в цьому проекті – з бойківськими вечорницями, з козиною фермою, де можна придбати сиру, скуштувати, подивитися на кізочок, на свійських тварин.

Це також на сьогодні є доволі популярним напрямком для сімей, для людей із міст, які в такому ритмі урбанізованому живуть: робота – дім, міський гам, шум і відсутність села… Якраз це все створює пропозицію для наших дистинацій.

– Дітки можуть подивитися на корівку і довідатися, звідки молочко береться. Бо, напевно, не всі міські діти про це знають…

– І скуштувати того самого молочка…

Формуємо позитивний імідж Львівщини

– Пані Наталю, чи вже є програма розвитку туризму на найближчі роки? І наскільки вона фінансуватиметься? В повному обсязі?

–  Наприкінці минулого року відбулася сесія, на якій прийняли Програму розвитку туризму курортів та рекреацій у Львівській області на наступні три роки до 2020 року. Маємо переконання, що буде фінансуватися в повному обсязі. На 2018 рік втричі збільшено обсяг фінансування з обласного бюджету в порівнянні з чотирма останніми роками. Маємо плани активізувати роботу зі створення пропозицій на рекреаційних територіях, на курортних територіях. І формувати позитивний імідж Львівщини як напрямку для відпочинку.

Відтак ми в сімнадцятому році представили туристичні курортні можливості області на 14 виставкових заходах: сім в Україні та ще сім за кордоном, серед яких дуже цікаві локації, це – Іспанія, Литва, Японія, Ізраїль, Польща. Цікавлять, в першу чергу курорти Львівщини і такі історичні міста як Львів, Жовква і, звичайно, Карпати.

Зручна логістика доїзду до Львова і гарний стан дорожнього сполучення із нашими туристичними локаціями вирішує питання, коли туристи вибирають собі напрямок, куди їхати.

– Пані Наталю, знаю що розробляється мобільний додаток, який полегшить для мандрівників пересування областю. Розкажіть, будь ласка, про нього.

– Цей мобільний додаток створено як своєрідний путівник для активних туристів. Власне, ми хочемо сформувати та оцифрувати всі наші туристичні шляхи: пішохідні, велосипедні, лижні. Й об’єднати їх в такому мобільному додатку із додатковими пропозиціями: де заночувати, що скуштувати, де замовити собі гіда… І все це в зручному форматі – мобільні аплікації у режимі офлайн, аби себе безпечно і комфортного почувати в області.

Оскільки ми вже ми вже декілька років поспіль приділяємо увагу розробці і ознакуванню шляхів активного відпочинку, то хочемо в такому єдиному продукті популяризувати їх. І доносити до кінцевого споживача, аби кожен зручно міг користуватися таким мобільним додатком і мандрувати Львівщиною.

– На вашу думку, чи підвищується рівень туристичних послуг, які надає Львівщина?

– Ми докладаємо всіх зусиль для того, аби пропонувати якісний сервіс, свіжі туристичні продукти для наших гостей, аби кожного разу вони мали бажання повертатися. І розуміли, що коли вони повернуться наступного разу, буде ще щось нове для них і ще краще запропоноване – стабільний сервіс, якість послуг, наданих в першу чергу готельно-відпочинковими комплексами і рестораторами.  Аби було завжди смачно, якісно і вчасно.

За духом Різдва – на Львівщину

– Чи розроблені Львівщиною релігійні туристичні маршрути?

 Є окремий напрямок паломництва, але хотіла би зауважити, що дуже великий запит є до туристичних компаній туристів не лише з України. Американці, європейці, які хочуть спробувати традиційне Різдво на Львівщині замовляють традиційну вечерю з усіма атрибутами цього дійства. І, власне, такі наші автентичні традиції, кухня, і ця вся атмосфера притягують як українців, так і гостей далеко з-за кордону.

Щодо паломницьких турів, – залишаються популярними напрямки Жовква, Крехівський монастир, Страдч… На що є великий попит – це осередок ізраїльських туристів, які хочуть мандрувати по їхніх релігійних місцях. Це окремий напрямок, який завжди супроводжується ще якимись додатковими пропозиціями для туристів.

Насправді, коли їдуть на такі спеціальні пропозиції чи свята, варто спланувати собі відпочинок на трошки довший період і довкола відкривати для себе те, що нам невідоме. І тоді точно залишиться дуже гарний післясмак від такої мандрівки: натхнення, гарні спогади і настрій  Різдвяний…

Наприклад, ми з нашими партнерами організовували майстер-класи з яворівської забавки. Це дуже гарно сприймається і дітками і, власне, одним із туроператорів розроблено новий маршрут до Яворівщини. Одним із ключових моментів дитячого такого напрямку є виготовлення яворівської забавки. Те саме стосується і виробів із соломи.

Насправді від малого до дорослого ми всі перетворюємся у дітей і потім це зберігаємо як таке дуже щось тепле…Яке буде приносити нам радість і вдачу… Тому шукаємо найменшу можливість втекти з дому і надихатися та мандрувати. І відкривати для себе нове. І кликати друзів, родину обов’язково!

Коментарі

Позначки: , ,