Сьогодні День бабака - Четверта студія

Сьогодні День бабака

Новини 02 лютого, 2019 6

Вперше відсвяткували День бабака в 1886 році / УНІАН

День бабака традиційно відзначають  2 лютого – саме в цей день визначають, якою буде весна і коли вона настане.

Це традиційне американське свято, започатковане приблизно у 1841 році, яке поступово вийшло за межі штату Пенсільванія, розповсюдившись не тільки по інших штатах США й Канаді, але й далеко за межами Америки.

Щороку цього дня рано-вранці в містечку Панксатоні, в горах штату Пенсільванія, з нірки випускають бабака на ім’я Філ, який, згідно з легендою, повинен передбачити строки початку весни. Затамувавши подих, всі присутні спостерігають за поведінкою бабака. Якщо він бачить свою тінь, то лізе спати назад до нори – отже, буде ще кілька морозних тижнів. Але якщо день похмурий, бабак не бачить тіні і не вертається до нори – варто чекати на ранню весну.

Щороку до Панксатоні приїздять тисячі туристів з усього світу. Віднедавна День бабака відзначають і в Україні, хоча традиції передбачати погоду за поведінкою тварин чи птахів надзвичайно давні.

Зараз в Україні «чинними» є два бабаки-«метеорологи» – слобожанський (живе на біостанції Харківського національного університету ім. В. Каразіна в с. Гайдари, Харківщина) і галицький (живе у Львівському дитячому еколого-натуралістичному центрі ). І хоча прогнози усіх бабаків, зазвичай, далекі від істини, головне тут саме дійство, шоу: витягування звірятка з нірки, поведінка сонної приголомшеної тваринки під прицілом фото- і телекамер, а ще – нагода забути про офіційний прогноз Гідрометцентру, повідомляє “Укрінформ”.

Як відзначається День бабака в Україні

Українці стежать за поведінкою тварин у період настання весни ще з давніх часів. За народними спостереженнями, бабак прокидався від зимової сплячки на день Явдохи, 14 березня. Вийшовши з нори і тричі просвистівши, він знову перевертався на другий бік і спав до Благовіщення.

У День бабака допитливі українці не обмежуються прогнозом погоди і задають інші важливі питання. Так, тварину в різні часи українці запитували щодо безвізу, коливань курсу долара, будівництва підприємств та інші актуальні теми. Багато людей чекають і сподіваються на швидке потепління, хоча прихід аномально ранньої весни згодом часто супроводжується квітневим похолоданням і снігом.

Факти і прикмети на День бабака – якщо день похмурий, бабак не бачить тіні і не вертається до нори, то весна буде ранньою, – якщо бабак бачить свою тінь і лізе спати в нору, то буде ще кілька морозних тижнів, – бабак виходить з нори, тричі свистить, а потім знову лягає на другий бік і так спить аж до Благовіщення, – люди виходили в поле, особливо в степовій Україні, щоб почути свист бабака.

 

Коментарі

Позначки: , ,