Садовий робить із себе захисника знищеної мозаїки колишнього магазину «Океан»

Новини 23 Липня, 2019 253

Прес-конференція на тему: “Знищення мозаїки Володимира Патика як результат гібридної війни з нищення держави”, фото: 4studio

Сьогодні міський голова Львова Андрій Садовий зустрівся з реставраторами та художниками щодо ситуації, яка трапилась з мозаїкою колишнього магазину «Океан». Мер запевнив, що для міста важливим є питання відновлення та збереження цього мистецького твору, а також застосування до забудовника, який не виконав свої зобов’язання, найсуворішого покарання. Про це інформує прес-служба ЛМР.

«Мені важлива фахова думка, як місто має продовжувати цю розмову. Питання в тому, чи можна знайти людей, технології та матеріали, щоб мозаїку відновити. Розумію, що це теоретично можливо зробити. Якщо технічно і з мистецької точки зору це можна відновити, то це треба відновити. Якщо архітектурна спільнота це акцентує, то перейдемо до етапу, хто це має робити. Там зараз зупинені всі роботи. Інспекція розглядає питання про скасування дозволу на будівництво. Забудовник землю має в оренді. На сесію пропонується винести ухвалу про скасування цієї оренди. Ще один варіант розвитку подій — продумати з громадою, що там може бути. Але найперше — це питання відновлення з точки зору технологічності та мистецької цінності. Забудовник розуміє ситуацію. Перше питання — це мистецький твір у мозаїці. Якщо можна рухатись у ключі відновлення, то починаємо переходити до наступних етапів. Це великий удар по іміджу міста, по іміджу будівельної галузі загалом. В мене питання єдине — чи цей твір там можна відновити», — наголосив мер Львова Андрій Садовий.

Присутній на зустрічі Олег Патик, художник, заслужений діяч мистецтв України, син всесвітньо знаного художника Володимира Патика, автора мозаїки на колишньому магазині «Океан», відзначив, що можливість відновлення мозаїки існує.

«Треба обговорити питання реконструкції, якщо це можливо, а також хто це буде фінансувати. Також треба винести на громадське слухання, що робити з площею.

Можливість відновлення мозаїки існує. Можна робити реконструкцію. Треба на цьому питанні зосередитись і прийняти рішення, що це треба робити — відновлення цієї стіни, треба відтворити те, що стояло там до четверга”, — зазначив Олег Патик.

Мер Львова також запропонував, аби це питання обговорила Спілка архітекторів. Як відзначив Юліан Чаплінський, начальник управління архітектури та урбаністики ЛМР, була розмова у Спілці архітекторів, де архітектор забудовника показував проект реконструкції колишнього магазину «Океан». Також зараз Спілка готує заяву з цього приводу, однак ще проведуть зустріч з Остапом Патиком на цю тему.

«Вчора провели дослідження. 10−11% мозаїки збережено. Це не є об’єкт, який був внесений до реєстру. Але це цінний об’єкт, який в місті займав досить важливу позицію. Цей об’єкт в травні був відфотографований. З позицій пам’ятко-охоронних, то є підстава, бо є живі автори. За технологією це була унікальна річ. Є арматура, є фотофіксація того, що зараз збережено. Я за те, щоб цей об’єкт відновити. Він міг стояти, він був добре укріплений, руйнувань не було. Є підстави велику мистецьку цінність зберегти. Це сидить у пам’яті людей, тому це цінність. Автор — корифей львівського і українського мистецтва», — повідомив Юрій Островський, мистецтвознавець.

За словами Олеся Яреми, народного архітектора України, члена Правління Львівської обласної організації НСАУ, потрібно провести зустріч з архітекторами, учнями, які робили цю мозаїку.

«Одним з авторів будівлі був Каменщик. Треба зараз робити зустріч з архітекторами, учнями, які робили це панно. Таке рельєфне панно є тільки одне. Я говорив з Каменщиком, він дуже вражений, розповідав, як вони підбирали тло стіни для монтажу цього панно. Це абсолютно нейтральна, спокійна композиція. Володимир Патик — унікальний художник в кольорі. Я, як львів’янин, знаю тих людей, що вони зробили і їхні роботи треба зберегти», — наголосив Олесь Ярема.

За словами Юрія Мартинюка, виконавчого директора Асоціації забудовників, якщо забудовник був зобов’язаний зберегти цей витвір мистецтва, то відповідальність його має бути найбільш суворою, щоб на майбутнє уникнути таких речей.

«Я жив за 300 м від магазину „Океан“, в цьому мікрорайоні провів все своє свідоме життя. Цей акт вандалізму вкладається в цю парадигму. Я юрист і представляю будівельний бізнес. Мені близька позиція, що найбільш комфортно буде всім, якщо закон буде дотримуватись. Є питання, чи був зобов’язаний забудовник зберегти цей витвір мистецтва. Якщо такий факт мав місце, то наша позиція однозначна — відповідальність його має бути найбільш суворою, щоб на майбутнє уникнути таких речей. Але якщо забудовник не мав таких зобов’язань, тоді треба говорити про те, хто мав би таким речам запобігати і як зробити так, щоб такі речі не повторювались», — наголосив Юрій Мартинюк.

Мер Львова відзначив, що в Україні не було прецеденту, щоб когось покарали за нищення пам’яток архітектури.

«Ми живемо в державі. Є рівень області, є рівень держави. Якщо на сайті Міністерства культури нема пам’яток Львова, то це велике запитання. Кожен проект має архітектора, і він несе відповідальність за свій проект. Часто виникає питання щодо фаховості самих архітекторів. Архітектор мав би там стати стіною і не допустити, щоб жоден камінець там не був порушений», — сказав мер Львова.

Присутня на зустрічі Лілія Онищенко, начальниця управління охорони історичного середовища, відзначила, що у Львові є заобліковані всі мозаїки, які місто пропонує внести в опорний план. Цього року управління подало 30 об’єктів для внесення до пам’яток.

«В нас є заобліковані всі мозаїки, які ми пропонуємо внести в опорний план. Документація — це довгий процес. Ми маємо заобліковані всі мозаїки. Цього року ми подали 30 об’єктів для внесення до пам’яток», — повідомила Лілія Онищенко.

Усі озвучені пропозиції учасників зустрічі, за словами міського голови Львова, будуть взяті в роботу, і однозначно має бути покарання для тих, хто зруйнував мозаїку.

«Дякую за цю дискусію. Ми беремо це все в роботу, юридичний департамент готує всю документацію. Нам треба провести ще не один круглий стіл, бо цей акт вандалізму має бути зафіксований, має бути покарання для тих, хто зруйнував, мозаїка має бути відновлена і там має бути громадський простір. Законодавство в Україні не передбачає покарань, тому Львів має подати свої пропозиції по змінах до законодавства. Треба продумати такий документ і від громади міста звернутись до нового парламенту. Ми маємо багато випадків погоджень від міністерства культури добудов пам’яток у Львові. Вони часто забирають повноваження, але не виконують свою функцію», — підсумував Андрій Садовий.

Нагадаємо, минулої п’ятниці в мерії провели позапланове засідання виконавчого комітету щодо ситуації, яка склалась на будівельному майданчику колишнього магазину «Океан» на вул. В. Великого. Як зазначив міський голова Львова Андрій Садовий, для громади міста Львова мозаїка Володимира Патика, яка була на будівлі магазину, мала велике значення, а забудовник публічно на засіданні виконавчого комітету зобов’язувався її зберегти. Відтак, виконком прийняв рішення «Про скасування рішення виконавчого комітету від 15.02.2019 № 138», яке передбачає скасування містобудівних умов та обмежень. Інспекція Держархбудконтролю проводить перевірку та накладе штрафні санкції, згідно з чинним законодавством. Водночас, рішенням виконавчого комітету передбачено проведення круглого столу з метою визначення подальших дій та винесення на розгляд сесії ЛМР ухвали щодо розірвання угоди про оренду землі.

Коментарі

Позначки: , ,