30 років тому було створено Товариство української мови ім. Тараса Шевченка - Четверта студія

30 років тому було створено Товариство української мови ім. Тараса Шевченка

Новини 11 лютого, 2019 495

Ілюстрація: "Календар українця"

30 років тому: 11 – 12 лютого 1989 – у Києві на Установчій конференції створено Товариство української мови ім. Тараса Шевченка – суспільно-громадську організацію метою якої було після століть русифікації відродити та утвердити українську мову в Україні.

Організація як всеукраїнська проіснувала до початку 1992 і на той час нараховувала близько 140 тисяч членів, з яких до 90 тисяч на Львівщині. Більшість колишніх структур і членів ТУМ згодом увійшли до «Просвіти», – повідомляє «Календар українця».

Ілюстрація: “Календар українця”

Товариство української мови імені Тараса Шевченка стало правонаступником культурно-освітньої громадської організації «Просвіта», що була створена у Львові у 1868 році. Тоді основним завданням організації було сприяння просвіті українського народу в культурному, національно-політичному та економічному напрямках. Окрім того, «Просвіта» заснувала при читальнях крамниці, кооперативи, молочарні, ощадно-позичкові каси. Для здібної молоді товариство призначило стипендії та влаштовувало стажування в Європі. Освітні товариства за прикладом галицького і під назвою «Просвіта» після 1905 року з’явилися в Одесі, Миколаєві, Катеринославі, Кам’янці-Подільському, Житомирі, Чернігові, Мелітополі та інших містах України. У 1917–1922 рр. осередки «Просвіти» стали центрами українського національного життя на центрально та східноукраїнських землях (у 1922 році більшовики ліквідували понад 4 тисячі філій Товариства). На Західній Україні «Просвіта» існувала до 1939 року.

Лише наприкінці 80-х років ХХ ст. організація відновила свою роботу. 11-12 лютого 1989 року в Києві, в Будинку кіно відбулась установча конференція – перший легальний форум незалежної громадської організації у Києві. Тоді ж був ухвалений статут і обрано керівництво Товариства, на чолі з Дмитром Павличком. 12 жовтня 1991 року Товариство української мови імені Тараса Шевченка було реорганізоване у Всеукраїнське товариство «Просвіта» імені Тараса Шевченка.

Нині Товариство займається розвитком національної культури, відродженням історичної пам’яті, формуванням національної свідомості. Осередки організації знаходяться у кожному обласному центрі України, – повідомляє «Укрінформ».

 

Коментарі

Позначки: ,